Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » NASA odhaluje skryté síly za tajemným „mechem“ Slunce

NASA odhaluje skryté síly za tajemným „mechem“ Slunce

30.04.2024

Uprostřed publikovaného snímku (vlevo) ze sondážní rakety NASA s vysokým rozlišením Coronal Imager je malá, nerovnoměrná struktura na Slunci, kterou sluneční fyzikové nazývají „mech“. Tvoří se nízko ve sluneční atmosféře kolem středu skupin slunečních skvrn na povrchu Slunce, kde je silná magnetická aktivita. Snímek z mise Interface Region Imaging Spectrograph, neboli IRIS ukazuje detailní scenérii chladnějších kořenů mechu (vpravo).

Výzkum NASA odhalil, jak elektrické proudy a spletitá magnetická pole zahřívají mechové oblasti Slunce z 10 000 na 1 milion stupňů, což pomáhá porozumět slunečnímu zahřívání atmosféry.

Věděli jste, že Slunce má mech? Kvůli podobnosti s pozemskými rostlinami vědci pojmenovali drobnou, jasnou, nerovnoměrnou strukturu vytvořenou z plazmy ve sluneční atmosféře jako „mech“. Tento mech, který byl poprvé identifikován v roce 1999 misí NASA s názvem TRACE, „kvete“ kolem středu skupiny slunečních skvrn, kde jsou silné magnetické podmínky. Rozprostírá se nad dvěma atmosférickými vrstvami známými jako chromosféra a koróna a skrývá se pod dlouhými měkkými provazy plazmy známými jako koronální smyčky.

Výzkum slunečního mechu

Po celá desetiletí se vědci snažili pochopit, jak je tato mechová oblast spojena s nižšími atmosférickými vrstvami Slunce a jak se materiál zahřívá z 10 000 stupňů až na téměř jeden milion stupňů – 100krát teplejší než jasný povrch těsně pod ním. Nyní výzkum, který umožnila sonda NASA s High Resolution Coronal Imager (Hi-C) a mise Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS), poskytly vědcům pohled na mechanismus přehřívání, který hraje roli v mechu.

Pokroky v pochopení solárního vytápění

Pozorování z těchto přístrojů v kombinaci s komplexními 3D simulacemi nyní odhalila, že elektrické proudy mohou přispívat k zahřívání mechu. V celé této oblasti je změť magnetických siločar jako neviditelné špagety. Tato spleť magnetických špaget vytváří elektrické proudy, které mohou pomoci zahřát materiál na široký rozsah teplot od 10 000 do 1 milionu stupňů. Zdá se, že k tomuto místnímu zahřívání v mechu dochází navíc k teplu proudícímu z horké, mnohamilionové překrývající koróny. Tento poznatek publikovaný v časopise Nature Astronomy 15. dubna 2024 může vědcům pomoci pochopit širší otázku, proč je celá sluneční korona mnohem teplejší než povrch.

Budoucí výzkum a mise

Díky pozorování ve vysokém rozlišení a našim pokročilým numerickým simulacím jsme schopni přijít na část této záhady, která nás za poslední čtvrt století doslova omráčila,“ řekl autor Souvik Bose, vědecký pracovník společnosti Lockheed Martin Solar and Astrophysics Laboratory a Bay Area Environmental Institute, NASA's Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley. „To je však jen kousek skládačky; neřeší to celý problém.“

K tomu je potřeba mnohem více pozorování. Některé se chystají již brzy: Hi-C je naplánováno znovu na tento měsíc, aby zachytil sluneční erupci, a může také zachytit další mechovou oblast spolu s IRIS. Vědci a inženýři však pracují na vývoji nových přístrojů na palubě budoucí mise MUSE (Multi-slit Solar Explorer), aby získali pozorování, která mohou plně řešit, jak se koróna a mech zahřívá.

Zdroj: https://scitechdaily.com/nasa-uncovers-the-hidden-forces-behind-the-suns-mysterious-moss/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz