Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
NGC 602 je hvězdokupa, která se nachází na okraji Malého Magellanova mračna, jedné z nejbližších galaxií Mléčné dráhy. Tento snímek kombinuje rentgenové záření z družice Chandra a infračervená data z teleskopu James Webb (JWST). Tmavá prstencovitá struktura v datech JWST je tvořena hustými oblaky prachu. Rentgenové záření z družice Chandra ukazuje mladé, masivní hvězdy, které osvětlují oblaka prachu a vysílají vysokoenergetické světlo do mezihvězdného prostoru. Toto rentgenové záření je poháněno větry proudícími z mladých, masivních hvězd, které jsou roztroušeny po celé hvězdokupě.
Věnce odedávna symbolizují koloběh života, smrti a znovuzrození, a proto je obzvláště vhodné, aby astronomové studovali životní cyklus hvězd na místě připomínajícím obří sváteční věnec. Tímto místem je hvězdokupa NGC 602, která se nachází na okraji Malého Magellanova mračna, sousední galaxie Mléčné dráhy vzdálené asi 200 000 světelných let. Hvězdy v NGC 602 obsahují méně těžkých prvků než Slunce a většina hvězd v Mléčné dráze. Toto prostředí odráží podmínky ve vesmíru před miliardami let a umožňuje nahlédnout do počátků vzniku hvězd.
Tento nový snímek publikovaný v úvodu článku kombinuje data z rentgenové observatoře Chandra s dříve zveřejněným snímkem z vesmírného teleskopu Jamese Webba. Tmavý prstencovitý obrys věnce viditelný na datech z Webbova dalekohledu (znázorněný oranžovou, žlutou, zelenou a modrou barvou) je tvořen hustými oblaky vyplněnými prachem.
Naopak rentgenové záření z družice Chandra (červeně) ukazuje mladé, masivní hvězdy, které věnec osvětlují a vysílají vysokoenergetické světlo do mezihvězdného prostoru. Toto rentgenové záření je poháněno větry proudícími z mladých, masivních hvězd, které jsou rozesety po celé hvězdokupě. Rozšířený oblak v datech Chandry pravděpodobně pochází z překrývající se rentgenové záře tisíců mladých, málo hmotných hvězd ve hvězdokupě.
Kromě tohoto kosmického věnce je nyní k dispozici také nová verze „vánočního stromku“. Stejně jako NGC 602 je i NGC 2264 hvězdokupou mladých hvězd ve věku od jednoho do pěti milionů let (pro srovnání: Slunce je hvězda středního věku stará asi 5 miliard let, tedy zhruba 1000krát starší). Na tomto snímku hvězdokupy NGC 2264, která je mnohem blíže než NGC 602, a to ve vzdálenosti asi 2 500 světelných let od Země, byla data z rentgenového teleskopu Chandra (červená, zelená a modrá) zkombinována s optickými daty (zelená a bílá), která pořídil astrofotograf Michael Clow svým dalekohledem v Arizoně v listopadu 2024.
Program Chandra řídí Marshallovo středisko vesmírných letů NASA v Huntsville v Alabamě. Středisko Chandra X-ray Center při Smithsonian Astrophysical Observatory řídí vědecké operace z Cambridge v Massachusetts a letové operace z Burlingtonu v Massachusetts.
Zdroj: https://scitechdaily.com/nasa-reveals-cosmic-christmas-tree-and-celestial-wreath-illuminating-star-birth/ a https://www.nasa.gov/image-article/nasa-missions-spot-cosmic-wreath-displaying-stellar-circle-of-life/
autor: František Martinek