Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Průzkum vesmíru je nebezpečná záležitost, zvláště když se jedná o malé živé organismy, jako je člověk. NASA se vždy pyšnila tím, jak vážně bere bezpečnost svých astronautů, a proto v době, kdy se připravuje na další velký krok v oblasti výzkumu vesmíru s posádkou v programu Artemis, hledá řešení potenciálně katastrofických situací, které by mohly nastat.
Jednou z takových katastrof by bylo, kdyby se jeden z astronautů Artemis na povrchu Měsíce nemohl vrátit na přistávací modul. Jedinou osobou, která by ho mohla potenciálně zachránit, by byl jeho kolega astronaut, ale dopravit člověka v plném skafandru zpět na základnu by pro astronauta podobně vybaveného ve vlastním objemném skafandru byla velká výzva.
Proto se NASA rozhodla, že ji bude řešit právě jako výzvu, a požádala širokou veřejnost o příspěvek a nabídla až 20 000 dolarů za nejlepší řešení tohoto problému. Výzva s názvem „Bezpečnost na jižním pólu“ přijímá příspěvky do 23. ledna 2025. Uděluje 45 000 dolarů nejméně třem vítězům, včetně 20 000 dolarů pro vítěze na prvním místě. Co vlastně výzva obnáší?
Pracovním produktem je návrh systému, který je schopen přemístit plně vybavené astronauty na vzdálenost nejméně dvou kilometrů po dvacetistupňovém svahu, aniž by byli připojeni k vozítku. A také musí být schopen pracovat v drsných podmínkách měsíčního jižního pólu.
Člověk s kompletním oblečením v novém skafandru Axiom Extravehicular Mobility Suit, který byl navržen speciálně pro mise Artemis, váží obvykle kolem 343 kg. Měsíční gravitace je však jen asi 1/6 pozemské, takže se bude cítit spíše, jako by vážil 57 kg. To je stále hodně, ale je to mnohem lépe zvládnutelné.
Pro druhého astronauta je však pravděpodobně nemožné, aby svého kamaráda v bezvědomí přenesl na takovou vzdálenost, zvláště když má na sobě vlastní skafandr. Takže je na technologii, aby tuto práci odvedla. K tomu se bude muset vyhnout nástrahám (v některých případech doslova) měsíčního jižního pólu.
Jedním z nebezpečí jsou extrémní teploty – mohou se pohybovat od +54 °C za denního světla až po -203 °C v místní noci. Veškeré materiály použité v řešení (zejména elektronika) by proto měly být schopny odolat takovýmto divokým teplotním výkyvům.
K dalším nebezpečím patří ostrý měsíční regolit, který by mohl způsobit spoušť na většině pohyblivých mechanických systémů na Měsíci. Ke složitosti záchranného prostředí přispívá i navigace kolem kráterů a obřích balvanů, přičemž je třeba doufat, že se vyhnete nárazům mikrometeoroidů.
Tuto soutěž bude hodnotit porota složená z odborníků, včetně některých inženýrů NASA. Jejich hodnotící tabulky budou zahrnovat kategorie, jako je celková hmotnost řešení, jeho snadnost použití a případný dopad na konstrukci skafandru – naštěstí ošetření indisponovaného astronauta při přesunu zpět do bezpečí je mimo rámec této soutěže.
Předpokládejme, že máte zájem o účast v soutěži, která vám nebo vašemu týmu může vynést desítky tisíc dolarů. V tom případě NASA přijímá přihlášky prostřednictvím portálu HeroX (běžně používaného pro veřejné výzvy) do 23. ledna 2025. Možná jednou uvidíte svůj výtvor na povrchu Měsíce – i když snad nikdy nebude použit.
Zdroj: https://phys.org/news/2024-12-nasa-ideas-astronaut-moon.html a
https://www.universetoday.com/169954/nasa-is-seeking-ideas-for-rescuing-an-astronaut-from-the-moon/
autor: František Martinek