Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Nová studie zjistila, že Mars byl na počátku své existence pokryt až 300 metrů hlubokými oceány. Mars je známý svým načervenalým odstínem, ale věří se, že planeta byla kdysi modrá a pokrytá vodou. Skutečnost, že Mars mohl mít v minulosti vodu, nás přibližuje k pochopení, zda planeta mohla podporovat život nebo ne. Mezi výzkumníky panuje všeobecná shoda, že na Marsu v určitém okamžiku historie planety byla voda, ale rozsah a trvání této vody je stále předmětem debat.
Podle nedávné studie z University of Copenhagen se má za to, že Mars byl asi před 4,5 miliardami let pokryt 300 metrů hlubokým oceánem vody. „V této době byl Mars bombardován asteroidy obsahujícími led. Stalo se to během prvních 100 milionů let vývoje planety. Dalším zajímavým úhlem pohledu je, že asteroidy nesly také organické molekuly, které jsou biologicky důležité pro život,“ říká profesor Martin Bizzarro z Centra pro formování hvězd a planet. Kromě vody přinesly ledové asteroidy na rudou planetu také biologicky relevantní molekuly, jako jsou aminokyseliny.
Studie byla publikována v renomovaném časopise Science Advances.
Mars mohl mít podmínky pro život dříve než Země
Nová studie ukazuje, že oceány, které pokrývaly celou planetu Mars vodou, byly hluboké nejméně 300 metrů. Mohly však být hluboké až jeden kilometr. Ve srovnání s tím je na Zemi ve skutečnosti velmi málo vody, vysvětluje Martin Bizzarro.
„To se stalo během prvních 100 milionů let Marsu. Po tomto období se pro potenciální život na Zemi stalo něco katastrofálního. Předpokládá se, že došlo ke gigantické srážce mezi Zemí a jinou planetou velikosti Marsu. Byla to gigantická kolize, která vytvořila systém Země-Měsíc a zároveň vyhladila veškerý potenciální život na Zemi,“ říká Martin Bizzarro. Vědci proto mají opravdu pádné důkazy, že podmínky umožňující vznik života byly na Marsu dávno před Zemí.
Miliardu let starý meteorit
Právě pomocí meteoritu starého miliardy let se vědcům podařilo nahlédnout do minulosti Marsu. Meteorit byl kdysi součástí původní kůry Marsu a nabízí jedinečný pohled na to, co se stalo v době, kdy se formovala Sluneční soustava.
Celé tajemství se ukrývá ve způsobu, jakým byl vytvořen povrch Marsu – a jehož součástí byl kdysi meteorit – protože jde o povrch, který nepodléhá pohybu. Na Zemi je tomu naopak. Tektonické desky jsou v neustálém pohybu a recyklují se v nitru planety.
„Desková tektonika na Zemi vymazala všechny důkazy o tom, co se stalo během prvních 500 milionů let historie naší planety. Desky se neustále pohybují a jsou recyklovány a ničeny v nitru naší planety. Naproti tomu Mars nemá deskovou tektoniku, takže povrch planety uchovává záznam o nejstarší historii Marsu,“ vysvětluje Martin Bizzarro.
autor: František Martinek