Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Mohou nás mimozemšťané odhalit?

Mohou nás mimozemšťané odhalit?

22.07.2023

Výzkumníci z Mauricia a Manchesterské univerzity použili získaná zdrojová data k simulaci úniku rádiových signálů z vysílačů sítě mobilních telefonů, aby předpověděli, co může mimozemská civilizace registrovat z velké dálky. Tým zjistil, že zatímco jednotlivé systémy mají nízký rádiový výkon, kombinované spektrum miliard zařízení, spojené s výkonnějšími budoucími širokopásmovými systémy, by mohlo být dostatečně velké na to, aby je detekovaly pokročilé mimozemské civilizace. Jak by Země vypadala pro mimozemskou civilizaci nacházející se světelné roky daleko?

Společná studie provedená skupinou vědců z University of Mauritius a University of Manchester použila získaná data k modelování rádiových signálů vycházejících z celulárních věží s cílem spekulovat, co by vzdálená civilizace mohla potenciálně vnímat v rozsahu blízkých hvězd. To zahrnuje Barnardovu hvězdu, která se nachází pouhých šest světelných let od naší planety.

Ramiro Saide, stážista na Hat Creek Radio Observatory institutu SETI a postgraduální student na Mauricijské univerzitě, vyvinul modely, které představují vysokofrekvenční energii, kterou by tyto mimozemské společnosti dostávaly, když se Země otáčí a vysílací věže stoupají a zapadají.

Saide soudí, že pokud mimozemská civilizace nebude mnohem vyspělejší než naše, bude mít potíže s odhalováním aktuální úrovně úniku rádiových vysílačů pro sítě mobilních telefonů ze Země. Tým však naznačuje, že některé technické civilizace budou mít pravděpodobně mnohem citlivější přijímací systémy než my a odhalitelnost našich mobilních systémů se podstatně zvýší, jakmile přejdeme na mnohem výkonnější širokopásmové systémy.

Saide je také nadšený skutečností, že jeho simulace ukazují, že mobilní rádiový podpis Země zahrnuje významný příspěvek z rozvojových zemí, včetně Afriky. Podle vedoucího týmu profesora Mika Garretta (University of Manchester, Jodrell Bank Center for Astrophysics) „výsledky zdůrazňují úspěch Afriky v obcházení fáze vývoje pevných linek a přechodu přímo do digitálního věku.“

Garrett je s výsledky spokojený. „Slyšel jsem mnoho kolegů naznačovat, že Země je v posledních letech stále více rádiová – toto tvrzení jsem vždy zpochybňoval – i když je pravda, že dnes máme méně výkonných televizních a rádiových vysílačů, šíření mobilních komunikačních systémů po celém světě je rozsáhlé. I když každý systém představuje samostatně relativně nízké rádiové výkony, integrované spektrum miliard těchto zařízení je značné.“

Nalini Heeralall-Issurová, Saideho supervizorka na Mauriciu, si myslí, že Saide by mohl mít pravdu. „Každý den se dozvídáme více o charakteristikách exoplanet prostřednictvím vesmírných misí, jako jsou Kepler a TESS, s dalšími poznatky z JWST – věřím, že existuje velká šance, že se tam někde vyskytnou vyspělé civilizace a některé mohou být schopny pozorovat signály unikající z planety Země.“

Tým je dychtivý rozšířit svůj výzkum tak, aby zahrnoval další přispěvatele k podpisu úniku rádiových vln ze Země. Dalším krokem je zahrnutí výkonných civilních a vojenských radarů, nových systémů digitálního vysílání, Wi-Fi sítí, jednotlivých mobilních telefonů a roj družicových konstelací, které jsou nyní vypouštěny na nízkou oběžnou dráhu Země, jako je systém Starlink Elona Muska.

Podle Garretta: „Současné odhady naznačují, že do konce desetiletí budeme mít na nízké oběžné dráze kolem Země více než sto tisíc satelitů. Země je již v rádiové části spektra anomálně jasná; pokud bude trend pokračovat, mohli bychom se stát snadno zjistitelnými jakoukoliv vyspělou civilizací se správnou technologií.“

Tato práce je skvělým příkladem toho, jak lze detailní analýzu vlastností lidské technologie („antropogenní technosféry“) využít k vývoji vzrušujících, neotřelých strategií pro detekci mimozemských technologií,“ řekl Wael Farah, vědec projektu Allen Telescope Array. „Těšíme se, že využijeme jedinečné možnosti přístrojového vybavení a flexibilitu plánování řady radioteleskopů Allen Telescope Array, spárované s našimi rostoucími znalostmi blízkých systémů exoplanet, abychom mohli provádět nová hledání založená na těchto strategiích.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/can-aliens-detect-us-new-study-explains/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz