S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Mezinárodní tým astronomů našel prstencové a spirální struktury ve velmi mladých planetárních discích, což dokazuje, že formování planet může začít mnohem dříve, než se doposud myslelo. Výsledky byly prezentovány na 243. zasedání Americké astronomické společnosti.
S využitím dat z National Radio Astronomy Observatory (NRAO) soustavy radioteleskopů Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA) tým pořídil snímky planetárních disků třídy 0 a třídy I, které jsou mnohem mladší než disky třídy II pozorované při dřívějších průzkumech. Je známo, že disky třídy II mají mezery a prstencové struktury, což naznačuje, že planetární formace je v plném proudu. „První pozorování mladých protoplanetárních disků prostřednictvím radioteleskopu ALMA odhalila mnoho krásných prstenců a mezer, možných míst vzniku planet,“ řekl Cheng-Han Hsieh, PhD kandidát na Yale University. „Přemýšlel jsem, kdy se tyto prstence a mezery začaly objevovat v discích.“
Tato nová studie ukazuje, že struktury se začínají tvořit, když jsou disky staré asi 300 000 let, což je neuvěřitelně rychlé. Mladé disky mohou mít více prstenců a spirální struktury nebo se mohou vyvinout v prstenec s centrální dutinou. Tato pozorování zpochybňují naše chápání toho, jak se formují planety, zejména velké planety podobné Jupiteru. „Je obtížné vytvořit obří planety během milionu let v dosavadních modelech akrece,“ řekl Cheng-Han Hsieh. Budoucí studie určí přesný čas, kdy se objeví substruktura disku a jak to souvisí s ranou tvorbou planet.
Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) je nejmodernější radioteleskop umístěný v poušti Atacama v severním Chile. ALMA, provozovaná partnerstvím mezi Evropou, Severní Amerikou, východní Asií a hostitelskou zemí Chile, se specializuje na studium záření některých z nejchladnějších objektů ve vesmíru.
Funguje na milimetrových a submilimetrových vlnových délkách a vyplňuje zásadní mezeru mezi infračerveným světlem a rádiovými vlnami. To umožňuje radioteleskopu ALMA pozorovat jevy, jako je formování hvězd, planetární systémy a detailní chemie vesmíru, které jsou často ukryty před pozorováním na jiných vlnových délkách.
Vysoká nadmořská výška a suché podnebí v oblasti radioteleskopu ALMA poskytuje téměř nesrovnatelný pohled na vesmír v těchto jedinečných vlnových délkách, což z něj dělá jednu z nejvýkonnějších a nejvšestrannějších observatoří na světě pro studium molekulárního plynu a prachu.
autor: František Martinek