Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Astronomové ESO pořídili dosud nejlepší snímek podivného oblaku kolem hvězdokupy NGC 3572. Tento nový záběr ukazuje, jakým způsobem hvězdný vítr vycházející ze skupiny mladých hvězd přetvořil oblaka plynu a prachu do podoby bublin, oblouků a podivných útvarů známých jako sloní choboty. Nejjasnější hvězdy této hvězdokupy jsou mnohem hmotnější než Slunce a zakončí svůj krátký život explozí supernovy.
Většina hvězd nevzniká osamoceně. Z jednoho oblaku plynu a prachu se obvykle vytváří mnoho hvězdných sourozenců společně, prakticky ve stejnou dobu. A objekt NGC 3572, který na obloze najdete v jižním souhvězdí Lodního kýlu, je právě takovou hvězdokupou. Obsahuje mnoho mladých horkých modrobílých hvězd, které velmi jasně září. Kromě toho tyto hvězdy produkují mohutný hvězdný vítr, čímž postupně rozptylují zbývající plyn a prach ve svém okolí. Zářící oblaky plynu a s nimi spojená hvězdokupa byly objektem zájmu astronomů pozorujících s dalekohledem MPG/ESO s primárním zrcadlem o průměru 2,2 m a kamerou WFI, který pracuje na observatoři La Silla v Chile [1].
Ve spodní části snímku je stále možné spatřit velkou část molekulárního oblaku, ze kterého tato hvězdná mládež vznikla. Byl však výrazně ovlivněn intenzivním zářením, které do svého okolí vysílají jeho potomci. Vyzařování hvězd nutí oblak zářit charakteristickým odstínem červené barvy a jejich hvězdný vítr jej tvaruje do působivých komplikovaných tvarů včetně bublin, oblouků a temných sloupů, kterým astronomové říkají sloní choboty [2].
Podivná struktura zachycená nad středem zorného pole snímku je drobná prstencová mlhovina. Astronomové si stále nejsou zcela jisti původem tohoto útvaru. Jedná se nejspíš o hustý pozůstatek molekulárního oblaku, ze kterého mlhovina vznikla, pravděpodobně jde o bublinu vzniklou kolem velmi jasné horké hvězdy. Jiní autoři však navrhují, že by se mohlo jednat o nějaký typ podivně tvarované planetární mlhoviny – tedy o pozůstatek umírající hvězdy [3].
Hvězdy vzniklé v hvězdokupě mohou být sourozenci, nejedná se však o dvojníky. Jsou téměř stejně staré, ale liší se velikostí, hmotností, teplotou a barvou. Život hvězdy je z velké části předurčen její hmotností. Proto hvězdokupa obsahuje hvězdy v různých stádiích vývoje, což astronomům poskytuje výborný studijní materiál, na kterém mohou zkoumat vývoj hvězd [4].
Tyto skupiny mladých hvězd drží pohromadě relativně krátkou dobu, typicky pouze desítky až stovky milionů let. Postupně se však jejich vazba narušuje vzájemnými gravitačními interakcemi. Většina hmotných hvězd má velmi krátký život; rychle spálí zásoby paliva a zakončí svoji existenci explozí supernovy. Tím rovněž přispějí k rozptýlení zbývajícího plynu a hvězd v hvězdokupě.
Poznámky
[1] Data použitá k vytvoření tohoto snímku získal astronom ESO Giacomo Beccari a jeho tým. Využili schopností kamery WFI ke studiu fyziky protoplanetárních disků u mladých hvězd v kupě NGC 3572. Ke svému překvapení zjistili, že tato hvězdokupa obsahuje hvězdy starší než deset milionů let, které stále procházejí procesem nabalování (akrece) hmoty, a musejí tedy být obklopeny disky. To dokazuje, že hvězdotvorba v NGC 3572 probíhala přinejmenším 10 až 20 milionů let, což by mohlo znamenat, že proces k formování planet může být efektivní po mnohem delší dobu, než se dříve myslelo.
[2] Nejznámějším případem útvarů – sloních chobotů – jsou Pilíře stvoření v Orlí mlhovině, které v mimořádných detailech snímal dalekohled HST (NASA/ESA Hubble Space Telescope, http://www.spacetelescope.org/images/opo9544a/).
[3] Když hvězda podobná Slunci vypotřebuje všechno dostupné palivo ve svém nitru, odvrhne vnější obálky do okolního prostoru. Žhavý pozůstatek hvězdy dále intenzivně ozařuje odvrženou hmotu a vytváří krásnou, ale krátkodobou obálku ionizovaného plynu – objekt známý jako planetární mlhovina. Toto historické označení se však vztahuje čistě ke vzhledu objektu v malém dalekohledu a nemá žádný fyzikální vztah ke skutečným planetám.
[4] Délka života hvězdy dramaticky závisí na její hmotnosti. Hvězda padesátkrát hmotnější než Slunce prožije svůj život za pouhých několik milionů let. Život Slunce naproti tomu potrvá asi 10 miliard let a hvězdy o nízké hmotnosti – červení trpaslíci – mohou zářit i biliony let – což je mnohem déle než současný věk vesmíru.
Další informace
ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz
Richard Hook; ESO Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org
Giacomo Beccari; ESO; Santiago, Chile; Tel.: +56 (0) 2 2463 3096; Email: gbeccari@eso.org
Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1347. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.