Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Meteory v prosinci 2012

Meteory v prosinci 2012

17.01.2013

Od 28. listopadu 2012 provozuje Hvězdárna Valašské Meziříčí stanici pro videopozorování meteorů se dvěma automatickými kamerami umístěnými na jižní budově hvězdárny. Máme tedy za sebou jeden kompletní měsíc (prosinec 2012), kdy kamery (až na drobné technické potíže) pracovaly nepřetržitě každou noc.

Prosinec sice není, pokud jde o počasí, nejvhodnějším měsícem k astronomickým pozorováním, ale přesto se podařilo zaznamenat alespoň jeden meteor v průběhu celkem 17 nocí. Zachycena byla vysoká aktivita Geminid v polovině měsíce a nástup aktivity Kvadrantid v posledních dnech roku 2012 (maximum tohoto roje nastává počátkem ledna, většina jeho meteorů se tedy objeví v přehledu za leden 2013). Předpovídaná zvýšená aktivita Cassiopeid na Silvestra 2012 pozorována nebyla.

Celkem se během prosince 2012 podařilo zachytit 293 meteorů na východní a 376 na jižní kameře. Téměř o stovku nižší počet u východní kamery je dán selháním techniky v době maxima Geminid.

Přehled pozorování je uveden v následujících dvou tabulkách: V levém sloupci je seznam identifikovaných aktivních rojů (většina je vizuálně nesledovatelných pro nízkou ZHR a je vedena pouze v pracovním seznamu pro pozorování videosystémy). Meteory jsou rozčleněny rovněř podle doby zachycení. Popis jednotliných sloupců udává začátek hodinového intervalu v UT (15 hodin UT = 16hodin SEČ). 

 

 Přehled meteorů zachycených jižní kamerou v prosinci 2012

Nejaktivnějšími roji byly dle očekávání Geminidy (155 meteorú) a ComaBerenicidy (26 meteorů). Vysoká byla také aktivita meteorů nepřiřazených žádnému roji (sporadických, 97 záznamů).

 

 Přehled meteorů zachycených východní kamerou v prosinci 2012

Nejaktivnějším rojem byly dle očekávání Geminidy (50 meteorů, kamera neběžela v noci maxima) a ComaBerenicidy (23 meteorů). Vysoká byla také aktivita meteorů nepřiřazených žádnému roji (sporadických, 106 záznamů).

 

V poslední tabulce je zachceno magnitudové rozdělení meteorů zachycených oběmi kamerami. Nejjasnější meteory měly měřenou magnitudu -3, nejslabší 3. Určení jasnosti z videozáznamu je především v extrémních případech problematický. V případě velmi jasných meteorů dochází k saturaci detektoru a chybí srovnávací hvězdy. V případě slabých meteorů se kolem magnitudy 2,5 dostáváme na hranici detekovatelnosti jevu použitou technikou.

 

Magnitudové rozdělění meteorů pro jižní kameru (vlevo) a východní (vpravo)

 

Jako bonus na závěr si můžete prohlédnout nejlepší silvestrovské video. Když už nepřišla sprška Cassiopeid, tak alespoň ohňostroj.

 

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz