Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » MAVEN poletí k Marsu

MAVEN poletí k Marsu

21.09.2008

NASA vybrala k realizaci další kosmickou sondu, jejímž úkolem bude především získávat informace o atmosféře rudé planety, o historii klimatu na Marsu a o možné přítomnosti života v mnohem větších detailech, než se doposud podařilo realizovat.

Připravovaná sonda byla nazvána MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN). Náklady na její realizaci by měly dosáhnout 485 miliónů dolarů a k planetě Mars bude vypuštěna v roce 2013. Tento projekt byl vyhodnocen jako návrh, který by měl přinést nejvíce vědeckých poznatků při nejnižším možném riziku neúspěchu. Byl vybrán z 20 návrhů, předložených jako odpověď na výzvu NASA, vyhlášenou v srpnu 2006.

Tato mise poskytne vůbec první přímá měření, která přinesou jasnou odpověď na klíčové otázky kolem dávného vývoje Marsu,“ říká Doug McCuistion, ředitel programu výzkumu Marsu v NASA.

Mars měl kdysi hustou atmosféru, která umožňovala přítomnost kapalné vody na povrchu planety. V důsledku dramatických klimatických změn značná část ovzduší planety unikla. Sonda MAVEN provede rozhodující zjištění současného úniku plynů, což poskytne klíč k odpovědi na otázku chybějící atmosféry Marsu a její historie.

Ztráta marťanské atmosféry je dlouhotrvající záhadou,“ říká Doug McCuistion. „Kosmická sonda MAVEN nám ji pomůže vyřešit.“

Hlavním vědeckým pracovníkem mise je Bruce Jakosky z Laboratoře pro výzkum atmosféry a kosmickou fyziku (Laboratory for Atmospheric and Space Physics, University of Colorado, Boulder). Univerzita obdrží v příštím roce 6 miliónů dolarů na zajištění přípravy mise a vývoj technologií. Goddard Space Flight Center, středisko NASA v Greenbeltu, bude celý projekt řídit. Firma Lockheed Martin of Littleton, Colorado, postaví kosmickou sondu na základě zkušeností s dřívějšími sondami Mars Odyssey 2001 a Mars Reconnaissance Orbiter. Práce na realizaci sondy budou zahájeny v roce 2009.

Po příletu k Marsu koncem roku 2014 bude sonda MAVEN navedena pomocí vlastních raketových motorů na eliptickou oběžnou dráhu kolem Marsu ve vzdálenosti 150 až 6 200 km od povrchu planety. Sonda ponese na své palubě 8 vědeckých přístrojů, které budou pracovat po dobu jednoho pozemského roku, což přibližně odpovídá polovině marťanského roku. V průběhu výzkumné mise se sonda „ponoří“ do horních vrstev atmosféry ve výšce 130 km za účelem detailního výzkumu. V průběhu základní části vědecké mise i po jejím skončení bude sonda sloužit jako retranslační stanice pro zajištění spojení se sondami na povrchu Marsu.

Sonda MAVEN bude provádět rozhodující měření, která Národní akademie věd (National Academy of Science) uvedla jako data s nejvyšší prioritou ve svém plánu výzkumu pro příští desetiletí již v roce 2003,“ říká Michael Meyer, šéf NASA pro výzkum Marsu. „Tato oblast výzkumu byla také zdůrazněna v roce 2005 v plánu NASA pro výzkum vztahů Slunce-Země.“

Kosmická sonda MAVEN bude realizována v rámci programu Mars Scout, což je plánovaná série malých a levných sond k Marsu. První sondou, vypuštěnou v rámci tohoto programu, byla sonda Phoenix, která v květnu letošního roku přistála v polárních oblastech rudé planety. Dne 25. 8. 2008 byla ukončena základní mise sondy. Její činnost však byla prodloužena do 30. 9. 2008.

Cílem NASA při výzkumu Marsu je charakterizovat a porozumět Marsu jako dynamickému systému včetně jeho současných a minulých podmínek, klimatických cyklů, geologického a biologického potenciálu. Sonda MAVEN by k tomu měla přispět značnou měrou.

Zdroj: http://www.nasa.gov/mission_pages/mars/news/maven_20080915.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz