Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Masivní výtrysk o délce 13 000 světelných let v ohromujících detailech

Masivní výtrysk o délce 13 000 světelných let v ohromujících detailech

26.10.2024
Z centra galaxie Centaurus A tryskají velké proudy
vysokoenergetických částic a dalšího materiálu
Credit: Rentgen: (IXPE): NASA/MSFC/IXPE/
S. Ehlert et al.; (Chandra): NASA/CXC/SAO;
Optický: ESO/WFI; Zpracování snímků:
NASA/CXC/SAO/J.Schmidt

V centru galaxie Centaurus A se nachází supermasivní černá díra, která se živí plynem a prachem, jež ji obklopuje, a z níž vylétají velké proudy vysokoenergetických částic a dalšího materiálu. Galaxie Centaurus A, která se nachází ve vzdálenosti 12 milionů světelných let, oslňuje na složeném snímku, na němž je vidět jeho supermasivní černá díra a rozsáhlé výtrysky, které vyzařuje a které jsou viditelné v rentgenovém i v optickém světle.

Nedávné studie využívající data z družic NASA Chandra a IXPE nabízejí nový pohled na vysokoenergetické jevy probíhající v této galaxii, které by mohly být způsobeny minulou galaktickou srážkou.

Supermasivní černé díry a tvorba výtrysků
Galaxie Centaurus A (Cen A) jasně září na tomto složeném snímku, který byl vytvořen na základě dat z několika observatoří. V jejím jádru se nachází supermasivní černá díra, která vtahuje okolní plyn a prach, zatímco jsou vyvrhovány silné výtrysky vysokoenergetických částic a další hmoty. Jeden z těchto výtrysků, viditelný v levé horní části snímku, se táhne přibližně 13 000 světelných let od černé díry. Viditelný je také výrazný prachový pruh, který se vine kolem středu galaxie a je pravděpodobně důsledkem srážky s menší galaxií před miliony let.

Barvy na obrázku představují různé zdroje dat. Modrá barva označuje rentgenové záření zachycené observatoří Chandra X-ray Observatory, oranžová barva ukazuje rentgenové záření zachycené rentgenovou observatoří Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) a bílé a šedé plochy představují optické světlo pozorované Evropskou jižní observatoří ESO v Chile.

Nové poznatky z pokročilých observatoří
Galaxie Cen A je od vypuštění observatoře Chandra v roce 1999 předmětem rozsáhlého studia. Díky družici IXPE, která byla vypuštěn v roce 2021, mohou vědci pochopit tajemství tohoto objektu novým způsobem. IXPE se specializuje na zkoumání vlastnosti polarizovaného rentgenového světla, které souvisí s uspořádáním elektromagnetických vln. Toto specializované měření pomáhá vědcům studovat, jak se částice urychlují na vysoké energie a rychlosti – téměř rychlost světla – u extrémních kosmických objektů, jako je tento.

V galaxii Cen A se vědci pomocí IXPE snaží pochopit, co je příčinou rentgenového záření ve výtryscích. Vědci zatím u Cen A nezaznamenali polarizaci rentgenového záření, což naznačuje, že částice mnohem těžší než elektrony, například protony, rentgenové záření neprodukují. Další poznatky se dozvíme, až vědci budou analyzovat získaná data.

Cen A se nachází 12 milionů světelných let od Země v souhvězdí Kentaura a představuje pátou nejjasnější galaxii na obloze.

Zdroj: https://scitechdaily.com/centaurus-as-massive-13000-light-year-jet-captured-in-stunning-detail/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz