Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Lov na první hvězdy vesmíru: Známky jejich velkolepých konců

Lov na první hvězdy vesmíru: Známky jejich velkolepých konců

28.05.2024

Vědci z Yale a Hongkongské univerzity navrhují pátrat po jasných záblescích z událostí roztrhání hvězd slapovými silami, aby odhalili první hvězdy ve vesmíru, které jsou nepolapitelné navzdory své významné roli v kosmickém vývoji. Vědci tvrdí, že první hvězdy po sobě zanechaly výrazné záblesky, které mohou být detekovány novou generací vesmírných dalekohledů.

Astronomové z Yale a University of Hong Kong navrhli novou strategii pro nalezení prvních hvězd ve vesmíru – hledáním známek jejich posledních ohnivých erupcí. Po celá léta vědci hledali přímé důkazy o hvězdách „populace III“, tedy první generaci hvězd, které ozářily vesmír jen několik set milionů let po Velkém třesku. Tyto první hvězdy, které vznikly z nedotčeného plynu raného vesmíru, hrály zásadní roli ve vývoji vesmíru a vývoji pozdějších generací hvězd.

Astronomové tvrdí, že první hvězdy původně neobsahovaly kovy, skládaly se převážně z vodíku a hélia. Nakonec však začaly produkovat kovy ve svém nitru, čímž se staly mostem ke hvězdám, které vzniknou o miliardy let později. Předpokládá se, že hvězdy „populace III“ budou odlišné i jinými způsoby. Očekává se, že budou mnohem hmotnější a teplejší než pozemské Slunce a jiné mladší hvězdy; měly také kratší životnost. Tyto první hvězdy však ještě nebyly pozorovány. Klíčem k jejich nalezení je podle vědců hledat záblesky, které po sobě zanechaly.

Nedávná detekce prvních černých děr vesmírným dalekohledem Jamese Webba naznačuje, že jsou také na místě přibližně ve stejnou dobu jako první hvězdy,“ řekl Priyamvada Natarajan, profesor Joseph S. a Sophia S. Fruton a profesor fyziky na Fakultě umění a věd v Yale (FAS) a spoluautor nové studie publikované v Astrophysical Journal Letters. „Uvědomili jsme si, že ohňostroj vytvořený roztrháním hvězdy populace III, která zabloudí příliš blízko k černé díře, by měl být detekovatelný,“ řekl Natarajan.

Detekce kosmických událostí v průběhu miliard světelných let

Umělecké zobrazení události slapového roztrhání
hvězdy černou dírou

V nové studii vědci naznačují, že pokud se hvězda „populace III“ setká s černou dírou, výsledná „slapová narušení“ (TDE), při nichž černá díra roztrhá hvězdu, vytvoří zvláště jasnou erupci –  dostatečně dlouhou na to, aby dosáhla přes miliardy světelných let, aby se dnes dostala na Zemi. A co víc, erupce by měla identifikovatelný „podpis“, který je pro astronomy rozpoznatelný.

Vzhledem k tomu, že energetické fotony cestují z velmi velké vzdálenosti, časový rozsah vzplanutí se prodlouží kvůli expanzi vesmíru,“ řekla astronomka Jane Dai z University of Hong Kong, hlavní řešitelka výzkumného týmu. „Tyto erupce TDE budou kolísat po velmi dlouhou dobu, což je odlišuje od TDE hvězd slunečního typu v blízkém vesmíru.“

Podle hlavního autora studie Rudrani Kar Chowdhuryho z Hongkongské univerzity je také natažena vlnová délka světla těchto erupcí. „Optické a ultrafialové světlo emitované TDE se při dosažení Země prodlouží na infračervené vlnové délky,“ řekl. A toto infračervené světlo lze detekovat, dodávají astronomové.

Role moderních dalekohledů při detekci hvězd

Říká se, že dvě vlajkové lodě NASA, vesmírný teleskop Jamese Webba a připravovaný vesmírný teleskop Nancy Grace Roman, obě mají schopnost detekovat infračervené záření – a to i z velkých vzdáleností.

Jedinečné schopnosti teleskopu Nancy Grace Roman budou takové, že bude současně schopen pozorovat velkou oblast oblohy a nahlédnout hluboko do raného vesmíru. To z něj činí slibnou sondu pro detekci těchto erupcí TDE hvězd populace III,“ řekl Natarajan. „Toto může být jediný způsob, jak můžeme odvodit přítomnost hvězd populace III, tedy prvních hvězd ve vesmíru.“

Takové objevy budou možné v příštím desetiletí, uvedli vědci.

Zdroj: https://scitechdaily.com/hunting-for-the-universes-first-stars-signs-of-their-spectacular-endings/ a https://news.yale.edu/2024/05/09/search-signs-first-stars-universe

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz