Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Kůra neutronové hvězdy 10miliardkrát pevnější než ocel

Kůra neutronové hvězdy 10miliardkrát pevnější než ocel

17.04.2009

Kůra neutronové hvězdy je 10miliardkrát pevnější než ocel. Alespoň to vyplývá z nových počítačových simulací. Povrch těchto ultra-hustých hvězd je dostatečně houževnatý a pomáhá dlouho udržovat vytvořené „vybouleniny“, které mohou produkovat gravitační vlny, detekovatelné při pozemských experimentech.

Neutronové hvězdy jsou obnažená jádra relativně hmotných hvězd, které explodovaly jako supernovy a odhodily do okolí velkou část své hmoty. Jsou to neuvěřitelně hustá tělesa, smrštěná do podoby koule o průměru kolem 20 km, přičemž jejich hmotnost je srovnatelná s hmotností Slunce. Některá rotují velmi rychle kolem své osy – až několik set otáček za sekundu.

Protože se neutronové hvězdy vyznačují extrémní gravitací a rychlou rotací, mohou potenciálně způsobovat velké „vlnění“ ve vesmíru – avšak pouze v případě, že jejich povrch obsahuje „boule“ nebo jiné defekty, které by na nich vytvořily určitou asymetrii.

Bylo navrženo několik různých mechanismů, které mohou vést ke vzniku těchto vln. Hvězdy mohou například „polykat“ materiál z blízké hvězdy, se kterou tvoří dvojhvězdnou soustavu. Vybouleniny mohou rovněž vznikat jako bubliny nad teplejší oblastí hvězdy. Teoreticky mohou být tato „pohoří“ na povrchu hvězdy velmi stabilní.

Neutronové hvězdy jsou považovány za objekty vytvořené z polévky neutronů, pokryté pevnou kůrou. Kůra je tvořena krystaly atomů, bohatých na neutrony. „Avšak velkou neznámou pro všechny je, co způsobuje pevnost této kůry,“ říká Charles Horowitz (Indiana University, Bloomington).

Několik defektů

Protože laboratorní experimenty nemohou napodobit extrémní podmínky na povrchu neutronové hvězdy, astronomové většinou předpokládali, že pevnost kůry bude podobná nejpevnějším materiálům na Zemi.

Avšak na základě nových počítačových simulací Charles Horowitz a Kai Kadau (Los Alamos National Laboratory) ukázali, že kůra neutronových hvězd je mnohem pevnější.

Materiály jako kámen a ocel se bortí, protože jejich krystaly mají trhliny a další defekty, které následně vedou k vytvoření prasklin. Avšak mimořádně vysoké tlaky v neutronových hvězdách vedou k zacelení těchto defektů. To má za následek vytvoření mimořádně čistých krystalů, které jsou odolnější vůči namáhání.

Benjamin Owen (Pennsylvania State University in University Park) říká, že simulace podpořily dřívější náznaky, že kůra neutronové hvězdy by mohla být pevnější, než astronomové doposud odhadovali. „Nějaká podezření existovala již před několika roky, avšak toto je první reálný výpočet,“ říká Owen.

Pevnější kůra znamená, že neutronová hvězda může mít na svém povrchu větší vybouleniny než se předpokládalo – tato „pohoří“ se mohou zvedat do výšky nějakých 10 cm nad povrch v délce několika kilometrů.

Silnější signál

Maximální výška ´pohoří´ na povrchu neutronové hvězdy je nyní 10krát vyšší, než jsme předpokládali,“ dodává Owen. Tím by mohla neutronová hvězda vyzařovat gravitační vlny 100krát energetičtější, než vyplývalo z dřívějších výpočtů, což zvyšuje pravděpodobnost, že pozemní experimenty jako je americký projekt Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO), mohou tento signál zachytit.

Tyto simulace mohou rovněž vrhnout nové světlo na hvězdotřesení, jejichž spouštěcím mechanismem je intenzivní magnetické pole, které může roztrhat slupku neutronové hvězdy. Pevnější kůra znamená, že hvězdotřesení může produkovat mnohem energetičtější gama záření a gravitační vlny, dodává Benjamin Owen.

Zdroj: http://www.newscientist.com/article/dn16948-star-crust-is-10-billion-times-stronger-than-steel.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz