Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Na přiloženém obrázku je umělecké ztvárnění exoplanety GJ 1214 b procházející před svou mateřskou hvězdou. Tranzitní metoda umožňuje astronomům studovat exoplanety tím, že sledují, které vlnové délky světla se ztlumí, když světlo hvězdy prochází atmosférou exoplanety.
Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) poskytl průlomový pohled na nový typ exoplanet, které se zásadně liší od těch v naší Sluneční soustavě, a to díky tomu, že pronikl skrz husté vrstvy mraků a analyzoval složení atmosféry. Tento objev zpochybňuje dosavadní klasifikace a rozšiřuje naše znalosti o vzniku a vlastnostech planet.
Astronomové potvrdili již 7 400 exoplanet obíhajících kolem hvězd mimo Slunce. Mnohé z těchto světů se výrazně liší od nám známých planet, takže je obtížné určit jejich skutečnou povahu. Mezi nejčastější patří planety, které svou velikostí spadají mezi Zemi a Neptun. Vědci dlouho diskutovali o tom, zda jsou tyto planety kamenné, Zemi podobné světy s hustou atmosférou bohatou na vodík, nebo ledové, Neptunu podobné planety obalené atmosférou bohatou na vodu, často nazývané vodní světy. Studium těchto planet však komplikují vysoké a husté vrstvy mraků, které často zakrývají spodní vrstvy atmosfér, takže většina jejich povahy zůstává záhadou.
Záhada exoplanet
Mezinárodní tým vědců vedený Everettem Schlawinem z Arizonské univerzity a Stewardovy observatoře a Kazumasou Ohno z Japonské národní astronomické observatoře (NAOJ) použil vesmírný dalekohled Jamese Webba k tomu, aby nahlédl skrz mraky exoplanety známé jako GJ 1214 b. Planeta se nachází pouhých 48 světelných let od Sluneční soustavy, ve směru souhvězdí Hadonoše, a je nejsnáze zkoumaným příkladem této planety.
Místo superzemě bohaté na vodík nebo vodního světa odhalily nové údaje koncentrace oxidu uhličitého (CO2) srovnatelné s hodnotami zjištěnými v husté atmosféře Venuše ve Sluneční soustavě. V nových datech však stále zůstávala řada nejasností.
Analýza GJ 1214 b
„Zjištěný signál CO2 z první studie je nepatrný, a proto bylo nutné provést pečlivou statistickou analýzu, abychom se ujistili, že je skutečný,“ vysvětluje Ohno. „Zároveň jsme potřebovali fyzikální a chemické poznatky, abychom ze Schlawinovy studie získali skutečnou povahu atmosféry GJ 1214 b.“ Pak se Ohno ujal vedení a pomocí teoretických modelů provedl množství scénářů „co by, kdyby“ o atmosféře planety. Ze všech těchto modelů ty, které nejlépe odpovídají datům, všechny naznačují atmosféru s převahou uhlíku, podobnou super-venuši.
Přestože je atmosférická stopa zjištěná v této práci fascinující, je velmi slabá. Schlawin ji přirovnává ke čtení knihy: „Je to ekvivalent knihy Vojna a mír od Lva Tolstého. Kdybych vám dal dva výtisky a v jedné z knih změnil jednu větu, dokázali byste tu větu najít?“. Tým vědců zdůrazňuje potřebu budoucích studií, které by potvrdily a rozšířily jejich poznatky o tomto běžném, ale záhadném typu exoplanet.
Zdroj: https://scitechdaily.com/james-webb-unveils-a-mysterious-planet-unlike-anything-in-our-solar-system/
autor: František Martinek