Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Japonská sonda se blíží k Zemi se vzorky z asteroidu

Japonská sonda se blíží k Zemi se vzorky z asteroidu

29.11.2020

Japonská sonda Hayabusa 2 se blíží k Zemi poté, co se po jeden rok trvající cestě ze vzdáleného asteroidu vrací na Zemi se vzorky horniny a s daty, která mohou poskytnout klíč k určení původu Sluneční soustavy. Oznámila to Japonská kosmická agentura JAXA.

Kosmická sonda Hayabusa 2 opustila přibližně před rokem planetku Ryugu, nacházející se ve vzdálenosti zhruba 300 miliónů kilometrů od Země. Nyní se očekává její přiblížení k Zemi a odhození přistávacího pouzdra se vzorky, které se podařilo odebrat z povrchu a z podpovrchových vrstev asteroidu. K přistání dojde 6. prosince 2020 na území jižní Austrálie na polygonu základny Woomera.

Vědci z Japonské kosmické výzkumné agentury JAXA jsou přesvědčeni, že vzorky, zejména ty, které byly získány z podpovrchových vrstev planetky, obsahují drahocenná data neovlivněná kosmickou radiací a dalšími faktory kosmického prostředí.

Makoto Yoshikawa, projektový manažer mise, prohlásil, že vědci jsou zainteresovaní zejména na analýze organických látek v odebraných vzorcích z planetky Ryugu.

Organické látky stojí za původem života na Zemi, avšak stále ještě nevíme, odkud se na Zemi dostaly,“ říká Makoto Yoshikawa. „Doufáme, že se nám podaří najít vodítko k původu života na Zemi na základě detailní analýzy organických látek dopravených na Zemi sondou Hayabusa 2.“

Japonská agentura JAXA plánuje přistání pouzdra obsahujícího vzorky ve vzdálené řídce obydlené oblasti Austrálie, což je velká výzva požadující přesné řízení. Přistávací pouzdro chráněné tepelným štítem se změní v ohnivou kouli v průběhu vstupu do atmosféry ve výšce 200 km nad zemským povrchem. Ve výšce 10 km budou otevřeny padáky za účelem měkkého přistání a signál majáku bude sledován k určení jeho polohy.

Zaměstnanci JAXA nastavili satelitní antény v několika oblastech v cílovém regionu k zachycení signálu majáku, mezitím rovněž připravují radiolokátor, drony a helikoptéry, které budou asistovat při vyhledávání a vyzvednutí návratového pouzdra. Bez těchto opatření by pátrání po návratovém pouzdru o průměru 40 centimetrůmohlo být mimořádně obtížné,“ dodává Makoto Yoshikawa.

Pro mateřskou sondu Hayabusa 2 to však není konec její mise zahájené startem v roce 2014. Po odhození návratového pouzdra znovu zamíří do kosmického prostoru a bude putovat k dalšímu vzdálenému malému asteroidu o průměru asi 30 metrů s označením 1998 KY26, a to po cestě trvající 10 roků.

Sonda Hayabusa 2 se dotknula planetky Ryugu celkem dvakrát a navzdory jejímu kamenitému povrchu úspěšně shromáždila potřebná data a vzorky horniny v průběhu období 1,5 roku po příletu k asteroidu v červnu 2018.

Při prvním pokusu o odběr vzorků v únoru 2019 sonda shromáždila především prachové částice z povrchu tělesa. V červenci téhož roku odebrala podpovrchové vzorky horniny asteroidu vůbec poprvé v historii kosmického výzkumu. Stalo se tak po přistání v kráteru, který byl uměle vytvořen dříve odpálením výbušniny na povrchu planetky.

Vědci prohlásili, že ve vzorcích horniny z asteroidu budou stopy uhlíku a organické látky. JAXA doufá, že nalezne klíč k tomu, jak byla hmota ve Sluneční soustavě distribuována a jak to souvisí se vznikem života na Zemi.

Asteroidy, které obíhají kolem Slunce, jsou mnohem menší než planety. Patří mezi nejstarší tělesa ve Sluneční soustavě, a proto nám mohou pomoci vysvětlit, jak se vyvíjela nejen Země, ale celý planetární systém.

Kosmické sondě trvalo 3,5 roku, než přiletěla ze Země k planetce Ryugu, avšak cesta domů byla mnohem kratší vzhledem k nynější vzájemné poloze Ryugu a Země na drahách kolem Slunce.

Zdroj: https://phys.org/news/2020-11-japan-spacecraft-asteroid-soil-samples.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz