Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Inaugurace přístavby ředitelství ESO

Inaugurace přístavby ředitelství ESO

05.12.2013

ESO 050/13 tisková zpráva

Nová budova při ředitelství ESO v Garchingu byla slavnostně otevřena

Dne 4. prosince 2013 se v ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova (Německo) konala oficiální inaugurační ceremonie u příležitosti otevření budovy nového administrativního křídla. Slavnosti se zúčastnili členové nejvyššího orgánu ESO Council, zástupci místní samosprávy, zástupci architektonické firmy Auer+Weber+Assoziierte, i hlavního dodavatele BAM Deutschland AG a členové vedení ESO.

Slavnostní otevření přístavby představuje významný den v historii ESO. Všichni zaměstnanci ESO v Garchingu budou nyní pracovat společně pod jednou střechou, což usnadní ceněnou týmovou práci. Kromě toho nová budova poskytne prostory, ve kterých bude možné vyvíjet, testovat a vylepšovat ta nejpokročilejší zařízení ESO. Realizace přístavby byla možná mimo jiné díky velkorysému příspěvku ze strany německého spolkového ministerstva pro vědu a výzkum.

Dvojice nových budov – administrativní o ploše 10 300 čtverečních metrů, technická s rozlohou 2 900 čtverečních metrů a jejich přilehlé okolí – společně zdvojnásobila plochu, kterou disponovalo dosavadní ředitelství ESO v Garchingu. Tyto prostory byly velmi potřebné, neboť personál ESO byl dosud rozptýlen na různých místech po celém vědecko-technickém areálu v Garchingu. 

Kromě toho se blíží realizace dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope) a ESO nutně potřebovalo prostory pro vývoj technologických inovací, jaké si tento ambiciózní projekt jistě vyžádá. Technická budova, která mimo jiné bude hostit jeden z největších světových počítačových archivů astronomických dat, se stane střediskem prací na projektu E-ELT.

Dvojici budov a trakt, který je spojuje se stávajícím ředitelstvím ESO, vyprojektovala architektonická firma Auer+Weber+Assoziierte poté, co její návrh prošel vítězně vyhlášenou soutěží. Tato firma rovněž navrhla budovu Residencia na observatoři ESO Paranal v Chile, která byla oceněna dvojicí oborových cen LEAF Award 2004 a Cityscape Architectural Review Award 2005.

Rozšíření ředitelství ESO bylo navrženo tak, aby ladilo s původní stavbou. Administrativní budova s oblými tvary široce využívá přírodního světla a má dvojici vnitřních nádvoří. Technická budova má tvar válce o průměru téměř shodném jako budoucí primární zrcadlo dalekohledu E-ELT.

Obě nové budovy nesou certifikát „zelená budova“, neboť jejich energetická spotřeba bude výrazně nižší než u typických budov této velikosti. Úspory bylo dosaženo díky dobře tepelně izolované fasádě. Administrativní budova navíc využívá k vytápění i chlazení technologii regulace teploty betonové konstrukce (betonového jádra), která k dodávání nebo odebírání tepla využívá tepelných čerpadel. Jako zdroj energie je využíváno geotermální teplo, k chlazení se využívá podzemní voda.

Přístavba, jejíž realizace byla zahájena v roce 2012, představuje významný krok dalšímu rozvoji ESO.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Christoph Haupt; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6310; Email: chaupt@eso.org

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1350. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz