Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Inaugurace dalekohledu ALMA je předzvěstí nové éry objevů

Inaugurace dalekohledu ALMA je předzvěstí nové éry objevů

13.03.2013

ESO 012/13 tisková zpráva

Revoluční teleskop přinese bezprecedentní pohledy na vesmír

Dnes, 13. března 2013, se v odlehlé části Chilských And uskutečnila oficiální inaugurační ceremonie nového dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Tato událost je oslavou dokončení všech hlavních systémů tohoto obřího přístroje a formálního přechodu od konstrukční fáze k plně operativní observatoři. Projekt ALMA je realizován v partnerství Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spoluprácí s Chilskou republikou.

Trojice mezinárodních partnerů přivítala na observatoři ALMA v Chilské poušti Atacama více jak pětistovku hostů, aby společně oslavili úspěch tohoto projektu. Čestným hostem události byl chilský prezident Sebastián Piñera

Mezi významnými hosty tohoto setkání byli: Karlheinz Töchterle, rakouský federální ministr pro vědu výzkum; Petr Fiala, český ministr školství, mládeže a tělovýchovy; Nuno Crato, portugalský ministr pro vzdělání a vědu; Roger Genet, francouzský předseda úřadu pro výzkum a inovace; Nora van der Wenden, nizozemská předsedkyně úřadu pro výzkum a vědu; Bruno Moor, vedoucí švýcarské Divize pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu a inovacích; Beatriz Barbuy, zástupkyně Brazílie; Anne Glover, vedoucí vědecká poradkyně Prezidenta Evropské komise a velvyslanci Rakouska, Belgie, České republiky, Francie, Itálie, Německa, Japonska, Nizozemí, Portugalska, Švédka, Švýcarska, Spojeného království Velké Británie a severního Irska a Spojených států amerických v Chile.

Chilský prezident při této příležitosti řekl: „Jedním z mnoha přírodních zdrojů Chile je působivá hvězdná obloha. Věřím, že věda byla v posledních letech jedním z hlavních motorů rozvoje této země. Jsem hrdý na naši mezinárodní spolupráci na poli astronomie a ALMA je jejím zatím posledním a největším plodem.

Ceremonie, která byla živě přenášena prostřednictvím internetu, se rovněž zúčastnili zástupci mezinárodních partnerů: Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO; Subra Suresh, ředitel Americké národní nadace pro podporu vědy; Teru Fukui, náměstek japonského ministra pro vzdělání, kulturu, sport, vědu a technologie; Thijs de Graauw, ředitel observatoře ALMA. Slavnosti se účastnili i řídící pracovníci ALMA, personál observatoře a zástupci sousedních obcí.

Thijs de Graauw takto vyjádřil svá očekávání: „Děkuji všem vědcům i technikům z celého světa za úsilí a nesčetné hodiny práce na projektu ALMA. Náš dalekohled již ukázal, že je v současnosti nejvyspělejším teleskopem pro milimetrovou a submilimetrovou oblast a překonává vše, co jsme používali dosud. Již se nemůžeme dočkat, až astronomové využijí veškeré možnosti tohoto unikátního zařízení.“

Toto je příklad mimořádného úspěchu, jakého je možné dosáhnout, když národy a instituce spojí své síly. A to je také strategie vlastní celému programu ESO,“ dodal Tim de Zeeuw. „Jeho aplikace na globální úrovni v rámci partnerství na takto rozsáhlém projektu poskytuje astronomům v členských státech ESO možnost provádět špičkový výzkum, který je možný jedině s dalekohledem ALMA.“

Následující den měla skupina hostů možnost navštívit místo činnosti samotného dalekohledu (Array Operations Site) ležící v nadmořské výšce 5 000 m. Rozmístění jednotlivých antén komplexu ALMA bylo dokončeno zcela nedávno. Posledních 7 antén z celkových 66 je v současnosti testováno předtím, než budou uvedeny do plného provozu. I v částečné konfiguraci však dalekohled již poskytl řadu mimořádně detailní pohledů do vesmíru [1]

Díky tomu, že tento teleskop pracuje v pásmu, které je lidským okem neviditelné, umožní nám ALMA spatřit dosud nepozorovatelné detaily zrodu hvězd, mladých galaxií raného vesmíru či planet obíhajících kolem vzdálených hvězd. Je schopen také objevovat a měřit rozložení molekul – mnohé z nich jsou významné pro život – které se formují ve vesmíru mezi hvězdami.

Projekt observatoře započal v 80. letech 20. století jako trojice nezávislých studií v Evropě, USA a Japonsku, které následně splynuly v jednu. Konstrukce observatoře byla zahájena v roce 2003 a celkové náklady na její výstavbu dosáhly 1,4 miliardy dolarů. Podíl ESO je 37,5%. 
 
Celkem 54 dvanáctimetrových a 12 sedmimetrových parabolických antén systému ALMA pracuje společně jako jeden dalekohled. Každá anténa zachycuje záření přicházející z vesmíru a usměrní jej do přijímače. Signály z jednotlivých antén jsou následně spojeny a zpracovány specializovaným superpočítačem ALMA korelátor. Antény je možné uspořádat do různých konfigurací při maximální vzdálenosti od 150 m až po 16 km.
 
U příležitosti inaugurace observatoře ALMA zveřejnily partnerské organizace (ESO, NRAO a NAOJ) šestnáctiminutové video s názvem ‘ALMA – hledání našeho kosmického původu‘ (ALMA — In Search of Our Cosmic Origins), dokumentární fotografickou knihu a brožury věnované historii astronomie v této lokalitě, projektu a příspěvkům výkonných pracovníků. Veškeré materiály jsou ke stažení v elektronické podobě.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Příklady prvních výzkumných prací založených na pozorování pomocí ALMA jsou popsány v tiskových zprávách ESO: eso1216, eso1239, eso1301 a eso1313.

 

Další informace

Mezinárodní astronomická observatoř ALMA je společným projektem Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s Chilskou republikou. ALMA je za Evropu financována ESO, za severní Ameriku NSF (National Science Foundation) ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a s NSC (National Science Council of Taiwan) a za východní Asii NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu. Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), která je řízena AUI (Associated Universities, Inc.), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, plánování a provoz teleskopu ALMA.

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Lars Lindberg Christensen; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org

Richard Hook
ESO, Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email:
rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1312. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz