Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil krásné nové snímky Jupitera

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil krásné nové snímky Jupitera

18.03.2024

Mnoho velkých bouří a malých bílých mraků, které jsou vidět na nových snímcích z HST, pořízených 5. a 6. ledna 2024, svědčí o velké aktivitě probíhající v atmosféře Jupitera právě nyní. Jupiterovy barevné mraky představují neustále se měnící kaleidoskop tvarů a barev. Toto je planeta, kde je vždy bouřlivé počasí: cyklóny, anticyklóny, střih větru a největší bouře ve Sluneční soustavě, Velká rudá skvrna.

Jupiter nemá pevný povrch a je neustále pokryt z velké části vrstvou čpavkových ledových krystalů, která má tloušťku jen asi 48 km v atmosféře, která je hluboká desítky tisíc km a dodávají planetě její pruhovatý vzhled. Pásy jsou vytvářeny vzduchem proudícím v různých směrech v různých zeměpisných šířkách s rychlostí blížící se 563 km za hodinu.

Světlejší oblasti, kde atmosféra stoupá vzhůru, se nazývají zóny. Tmavší oblasti, kam padá vzduch, se označují jako pásy. Když se tyto protichůdné proudy vzájemně ovlivňují, objevují se bouře a turbulence. HST monitoruje Jupiter a další vnější planety Sluneční soustavy každý rok v rámci programu Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL).

Fotografie planety Jupiter pořízená
pomocí HST 5. ledna 2024

Na levém snímku z Hubbleova teleskopu se klasická Velká rudá skvrna výrazně vyjímá v atmosféře Jupiteru,“ uvedli astronomové z HST ve svém prohlášení. „Vpravo dole, v jižnější zeměpisné šířce, je objekt někdy přezdívaný Red Spot Jr. Tato tlaková výše byla výsledkem sloučení bouří v letech 1998 a 2000 a poprvé se objevila červená v roce 2006, než se v následujících letech vrátila do světle béžové. Letos je zase o něco červenější. Zdroj červeného zbarvení není znám, ale může zahrnovat řadu chemických sloučenin: síru, fosfor nebo organický materiál.“

Červená skvrna Jr., která zůstává ve svém pruhu, ale pohybuje se opačným směrem, prochází kolem Velké červené skvrny zhruba každé dva roky. Na dalekém severu se objevuje další malá červená tlaková výše.

Fotografie planety Jupiter pořízená
pomocí HST 6. ledna 2024

Na pravém obrázku se bouřková aktivita objevuje také na opačné polokouli,“ řekli astronomové. „Vpravo uprostřed se vedle sebe objevuje dvojice bouří, temně červený cyklon a načervenalý anticyklón. Tyto bouře rotují v opačných směrech, což ukazuje na střídavé schéma systémů vysokého a nízkého tlaku. V případě cyklónu je na okrajích vidět vzestupné proudy s mraky klesajícími doprostřed, což vytváří vyčištěnou oblast v atmosférickém oparu.“

Podle výzkumníků se očekává, že se tyto bouře odrazí jedna od druhé, protože jejich protichůdná rotace – ve směru a proti směru hodinových ručiček – je odpuzuje.

Mnoho velkých bouří a malých bílých mraků je charakteristickým znakem velké aktivity, která právě probíhá v atmosféře Jupitera,“ řekla vedoucí projektu OPAL Amy Simonová, astronomka z Goddard Space Flight Center, NASA. „Na levém okraji snímku je nejvnitřnější Galileův měsíc Io – vulkanicky nejaktivnější těleso ve Sluneční soustavě – navzdory své malé velikosti. Citlivost HST na modré a fialové vlnové délky jasně odhaluje zajímavé povrchové rysy.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/hubble-new-images-jupiter-12767.html, https://esahubble.org/images/heic2404a/ a https://esahubble.org/images/heic2404e/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz