Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubbleův teleskop změřil velikost kamenné exoplanety LTT 1445A c

Hubbleův teleskop změřil velikost kamenné exoplanety LTT 1445A c

24.11.2023

LTT 1445A c je terestrická planeta v trojhvězdném systému LTT 1445, která je pouze 1,07krát větší než Země. Vyplývá to z článku, který byl publikován v Astronomical Journal. LTT 1445 je hierarchické trio červených trpaslíků spektrální třídy M, které se nachází 22,5 světelného roku daleko a jejichž poloha se promítá do souhvězdí Eridanus. Systém známý též jako TIC 98796344, TOI 455, L 730-18 nebo BD-17 588, se skládá z jasnější hvězdy LTT 1445A a slabší vizuální dvojhvězdy LTT 1445BC.

LTT 1445A hostí alespoň tři exoplanety: LTT 1445A b, LTT 1445A c a LTT 1445A d. „Fotometrie ze satelitu NASA s názvem Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) odhalila dvě malé tranzitující planety v systému LTT 1445: planetu b a planetu c,“ řekla Emily Passová z Harvard & Smithsonian's Center for Astrophysics (CfA). „Velmi přesné sledování radiální rychlosti LTT 1445A ze spektrografu ESPRESSO na dalekohledu VLT (ESO) také přineslo další kandidátskou planetu d, která pravděpodobně netranzituje.“

LTT 1445A je nejbližší červený trpaslík třídy M se známou tranzitující planetou. Planety b a c proto nabízejí jedny z nejpříznivějších podmínek pro určení charakteristik atmosfér těchto „pozemských“ exoplanet.

Předchozí studie LTT 1445A c dospěly k závěru, že světelná křivka pořízená družicí TESS neumožňuje určit poloměr, a tedy ani hustotu planety. „Existovala šance, že tento systém má nešťastnou geometrii, a pokud je tomu tak, nezměřili bychom správnou velikost planety,“ řekla Emily Passová. „Ale díky schopnostem Hubbleova vesmírného dalekohledu HST jsme její průměr přece jen určili.“

Ve svém výzkumu astronomové pozorovali systém LTT 1445 pomocí HST, včetně jednoho částečného tranzitu planety LTT 1445A c. Pozorování ukazují, že planeta uskutečňuje normální přechod přes disk hvězdy (tzv. tranzit), což dává skutečnou velikost pouze 1,07násobku průměru Země.

To znamená, že planeta je kamenný svět jako Země, s přibližně stejnou povrchovou přitažlivostí. Ale při povrchové teplotě zhruba 260° Celsia je zde příliš horko pro život, jak jej známe. Seskupení tří hvězd a dráha dvojice LTT 1445BC naznačuje, že vše v systému je koplanární, včetně drah známých planet. „Transitující planety jsou vzrušující, protože můžeme určit charakteristiky jejich atmosféry pomocí spektroskopie, a to nejen pomocí HST, ale také pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba,“ řekla Passová.

Naše měření je důležité, protože nám říká, že se pravděpodobně jedná o velmi blízkou terestrickou planetu. Těšíme se na následná pozorování, která nám umožní lépe porozumět rozmanitosti planet kolem jiných hvězd.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/hubble-size-rocky-exoplanet-ltt-1445ac-12459.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz