Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Pomocí dat z Hubbleova vesmírného dalekohledu HST a přístroje Keck Cosmic Web Imager (KCWI) na observatoři W. M. Kecka na Havaji identifikovali astronomové devět prstenců – více než bylo dosud zjištěno jakýmkoliv teleskopem v jakékoliv galaxii – kolem kolizní prstencové galaxie LEDA 1313424.
Imad Pasha a spol. objevili devět prstenců kolem prstencové galaxie LEDA 1313424, vzdálené přibližně 567 milionů světelných let. Její poloha se promítá do souhvězdí Ryb. Potvrdili také, která galaxie se prohnala skrz hvězdný ostrov LEDA 1313424 a vytvořila tyto prstence: pachatelem je modrá trpasličí galaxie, která se nachází bezprostředně vlevo od jejího středu.
LEDA 1313424 je prstencová galaxie objevená v roce 2019 na snímcích z přehlídky Legacy Survey DR9. Galaxie přezdívaná Býčí oko má rudý posuv z=0,0394, což odpovídá vzdálenosti 567 milionů světelných let. LEDA 1313424 má průměr 250 000 světelných let, což je téměř dvaapůlkrát více než u naší Galaxie.
„Byl to náhodný objev,“ řekl Imad Pasha, doktorand na Yaleově univerzitě. „Díval jsem se na pozemní zobrazovací průzkum, a když jsem spatřil galaxii s několika zřetelnými prstenci, okamžitě mě zaujala. Musel jsem se zastavit, abych ji prozkoumal.“
Malá modrá trpasličí galaxie proletěla jádrem galaxie LEDA 1313424 asi před 50 miliony lety jako šipka. Srážka vytvořila kolem galaxie LEDA 1313424 deset prstenců, z nichž devět bylo detekováno. Dvojici nyní spojuje tenká plynná stopa, ačkoliv je v současnosti dělí 130 000 světelných let.
„Zachytili jsme Býčí oko (Bullseye) ve velmi zvláštním okamžiku,“ řekl profesor Pieter van Dokkum z Yaleovy univerzity. „Po impaktu je jen úzké okno, kdy by taková galaxie mohla mít tolik prstenců.“
Vědci využili ostrý zrak Hubbleova teleskopu, aby pečlivě určili polohu osmi prstenců galaxie LEDA 1313424, a pomocí dalekohledu Keck potvrdili ještě jeden prstenec. Zjistili také ohromující souvislost mezi prstencovou galaxií a dávno ověřenou teorií: zdá se, že prstence galaxie se pohybovaly směrem ven téměř přesně tak, jak předpovídaly modely.
„Tato teorie vznikla pro případ, kdy někdo uviděl tolik prstenců,“ řekl profesor van Dokkum. „Je nesmírně potěšující, že se tato dlouholetá předpověď u galaxie Býčí oko potvrdila.“
Při pohledu shora by bylo zřejmější, že prstence galaxie nejsou rozmístěny rovnoměrně jako prstence na šipkách. Hubbleův snímek ukazuje galaxii pod mírným úhlem.
„Kdybychom se na galaxii podívali přímo z výšky, vypadaly by prstence jako kruhové, s prstenci soustředěnými ke středu a postupně se vzdalujícími,“ vysvětlil Imad Pasha.
Článek o tomto objevu byl publikován v časopise Astrophysical Journal Letters.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/nine-star-filled-rings-giant-galaxy-13638.html a https://phys.org/news/2025-02-straight-shot-hubble-galaxy.html
autor: František