Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubbleův teleskop vyfotografoval pozoruhodnou kupu galaxií ACO S 295

Hubbleův teleskop vyfotografoval pozoruhodnou kupu galaxií ACO S 295

23.05.2021

Vědecký tým kolem Hubbleova vesmírného teleskopu HST uvolnil neuvěřitelně nádherný snímek s označením ACO S 295, což je pozoruhodná kupa galaxií, která se nachází ve vzdálenosti 3,5 miliardy světelných roků daleko v malém jižním souhvězdí Hodiny.

Fotografie byla pořízena pomocí kamery Wide Field Camera 3 (WFC3) a kamerou Advanced Camera for Surveys (ACS) na palubě Hubbleova teleskopu v oboru infračerveného záření a ve viditelné části elektromagnetického spektra. Bylo přitom použito sedm filtrů pro rozličné vlnové délky. Barevným výsledkem je přiřazení rozdílných barev ke každému monochromatickému snímku přidružených k jednotlivým filtrům.


Galaktické kupy obsahují tisíce galaxií různého věku, tvarů a velikostí. Jejich typická hmotnost dosahuje přibližně několik biliard hmotností Slunce.
V určitém období astronomové předpokládali, že se jedná o největší struktury ve vesmíru – až do té doby, než byly v 80. letech minulého století objeveny superkupy galaxií.


Nicméně kupy mají jednu věc společnou, a to, že přiléhají pevně k sobě; superkupy nedrží pohromadě gravitace, takže kupy galaxií stále ještě drží titul největší struktury ve vesmíru svázané gravitací.


Albert Einstein předpověděl ve své obecné teorii relativity, že velmi hmotné objekty budou deformovat strukturu samotného prostoru. Když světlo prochází skrz takovéto objekty, jako jsou velmi hmotné kupy galaxií, jeho dráha se poněkud změní.


Tento efekt známý jako gravitační čočkování je pozorovatelný jenom ve vzácných případech a pouze těmi nejlepšími dalekohledy můžeme pozorovat související jevy.


Kupa ACO S 295 dominuje centru nové fotografie, jak vizuálně, tak i fyzicky,“ říkají astronomové zpracovávající snímky z HST. „Obrovská hmotnost kupy galaxií působí jako gravitační čočka na galaxie v pozadí; deformuje je a poněkud rozmazává jejich tvary.


Stejně tak jako poskytuje astronomům výsledky práce s přirozeným zvětšujícím sklem, se kterým studují vzdálené galaxie, metoda gravitačního čočkování nepatrně přizpůsobila střed tohoto snímku, vytvářející vizuálně pozoruhodnou scénu. Galaxie všech tvarů a velikostí „obývají“ tuto fotografii, v rozmezí od vznešených spirálních galaxií až po mlhavé eliptické objekty.


Stejně jako rozsahem velikostí se tento galaktický zvěřinec honosí rozsahem orientací, se spirálními galaxiemi, jako je ta uprostřed tohoto snímku, která se jeví téměř jako natočená k nám čelem. Další spirální galaxie jsou k nám natočeny bokem a vidíme je jako jehly zářícího světla.

Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/hubble-massive-cluster-galaxies-aco-s-295-09660.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz