Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubble a Webb se blíže podívali na disk trosek kolem Vegy

Hubble a Webb se blíže podívali na disk trosek kolem Vegy

03.11.2024
Cirkumstelární disk kolem Vegy snímal Webbův teleskop
Credit: NASA/ESA/CSA/STScI/S. Wolff, University
of Arizona/K. Su, University of Arizona/
A. Gáspár, University of Arizona

Neexistuje žádný zřejmý důkaz, že by jedna nebo více velkých exoplanet existovaly v disku trosek obklopující Vegu, jednu z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Webbův teleskop pořídil přiložený snímek cirkumstelárního disku kolem Vegy pomocí přístroje MIRI (Mid-Infrared Instrument). Vega je mladá hmotná hvězda vzdálená přibližně 25 světelných let v souhvězdí Lyry. Je klasifikována jako spektrální typ A – což je označení pro hvězdy, které jsou obvykle větší, mladší a mnohem rychleji rotující než Slunce.

Vega, známá také jako Alfa Lyrae, Gliese 721 a HD 172167, je stará 455 milionů let a má hmotnost dvojnásobku Slunce. Kolem své osy se otočí jednou za 16 hodin – mnohem rychleji než Slunce, jehož rotační perioda činí 27 pozemských dní. Vega je legendární, protože nabídla první důkaz o obíhání materiálu kolem hvězdy.

Tuto hypotézu poprvé vyslovil Immanuel Kant v roce 1775. Trvalo však více než 200 let, než byly v roce 1984 shromážděny první pozorovací důkazy. Záhadný přebytek infračerveného světla z teplého prachu byl detekován infračervenou astronomickou družicí NASA s názvem IRAS (Infrared Astronomical Satellite). Byl interpretován jako obal nebo disk prachu, který sahá od hvězdy na dvojnásobek poloměru oběžné dráhy Pluta. V novém výzkumu astronomové analyzovali snímky disku trosek kolem Vegy pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem HST a vesmírným dalekohledem Jamese Webba (JWST).

Kolem Vegy byl poprvé objeven jeden z prototypů planetárních disků,“ uvedla Kate Su z Arizonské univerzity a její kolegové v článku prezentujícím výsledky výzkumu Webbova teleskopu. „Otevřel tak širokou oblast studia, která je nyní využívána k identifikaci exoplanet s relativně nízkou hmotností, jež jsou mimo dosah jiných technik, a také k odhalení detailních vlastností soustav malých těles v jiných planetárních systémech.“

Vega je i nadále neobvyklá,“ dodal Schuyler Wolff, astronom z Arizonské univerzity a hlavní autor článku prezentujícího výsledky Hubbleova výzkumu. „Architektura soustavy Vega se výrazně liší od Sluneční soustavy, kde obří planety jako Jupiter a Saturn brání šíření prachu tak, jak je tomu u Vegy. Pro srovnání je zde blízká hvězda Fomalhaut, která je přibližně ve stejné vzdálenosti, stáří a teplotě jako Vega.“

Ale architektura Fomalhautu se od architektury Vegy značně liší. Fomalhaut má tři pásy trosek. Jako pastýřská tělesa kolem Fomalhautu se předpokládají exoplanety, které gravitačně stahují prach do prstenců, ačkoliv žádná planeta zatím nebyla pozitivně identifikována.

HST pořídil tento snímek cirkumstelárního
disku kolem Vegy pomocí spektrografu STIS
Credit: NASA/ESA/CSA/STScI/S. Wolff, University
of Arizona/K. Su, University of Arizona/
A. Gáspár, University of Arizona

Vzhledem k fyzické podobnosti hvězd Vega a Fomalhaut se zdá, že Fomalhaut byl schopen vytvořit planety a Vega ne,“ řekl George Rieke, rovněž z Arizonské univerzity. „V čem je tedy rozdíl? Vytvořilo jej okolní hvězdné prostředí, nebo samotná hvězda? Záhadné je, že v obou případech funguje stejná fyzika,“ dodal Schuyler Wolff.

Webbův teleskop vidí infračervenou záři z disku částic o velikosti písku, který víří kolem modrobílé hvězdy, která je 40krát jasnější než naše Slunce. HST zachytil vnější halo tohoto disku s částicemi ne většími než kouř, které odrážejí světlo hvězdy. Rozložení prachu v disku trosek Vegy je vrstevnaté, protože tlak hvězdného světla vytlačuje menší zrnka rychleji než zrnka větší.

Hubbleův a Webbův dalekohled umožňují velmi jasný pohled na Vegu,“ řekl Andras Gáspár, astronom z Arizonské univerzity a spoluautor obou článků. „Je to záhadný systém, protože se nepodobá jiným cirkumstelárním diskům, na které jsme se dosud dívali. Disk kolem Vegy je hladký, výrazně hladký.“

Disk kolem Vegy má sice nepatrnou mezeru ve vzdálenosti asi 60 AU od hvězdy (dvojnásobek vzdálenosti Neptunu od Slunce), ale jinak je velmi plynulý po celé své šíři, než se ztratí v záři hvězdy. To ukazuje, že zde nejsou žádné planety do hmotnosti Neptunu, které by obíhaly po vzdálených oběžných drahách, jako je tomu ve Sluneční soustavě.

Detailně vidíme, jak velká je rozmanitost mezi cirkumstelárními disky a jak je tato rozmanitost vázána na základní planetární systémy,“ řekla Kate Su. „V procesu vzniku planet je stále mnoho neznámých a myslím, že tato nová pozorování Vegy pomohou omezit modely vzniku planet.“

Obě práce vyjdou v časopise Astrophysical Journal.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/hubble-webb-planetary-debris-disk-vega-13392.html a https://phys.org/news/2024-11-hubble-webb-probe-smooth-disk.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz