Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » HST pomohl určit rychlost rotace Uranu s nebývalou přesností

HST pomohl určit rychlost rotace Uranu s nebývalou přesností

09.04.2025
Detailní záběr: polární záře na Uranu (říjen 2022)
Credit: ESA/Hubble, NASA, L. Lamy, L. Sromovsky

Mezinárodní tým astronomů využívající Hubbleův vesmírný teleskop HST provedl nová měření rychlosti rotace Uranu pomocí nové techniky, která dosáhla 1000krát vyšší přesnosti než předchozí odhady. Analýzou více než desetiletých pozorování polárních září Uranu vědci zpřesnili dobu rotace planety a stanovili nový důležitý referenční bod pro budoucí planetární výzkum.

Určení vnitřní rychlosti rotace planety je náročné, zejména u světa, jako je Uran, kde není možné provést přímé měření. Tým pod vedením Laurenta Lamyho (LIRA, Observatoire de Paris-PSL a LAM, Aix-Marseille University, Francie) vyvinul inovativní metodu sledování rotačního pohybu polárních září na Uranu: velkolepých světelných projevů, které vznikají v horních vrstvách atmosféry působením energetických částic v blízkosti magnetických pólů planety. Tato technika odhalila, že Uran dokončí jednu otočku za 17 hodin 14 minut a 52 sekund, což je o 28 sekund více, než kolik činil odhad sondy Voyager 2 při jejím průletu kolem planety v roce 1986.

Naše měření nejenže poskytuje zásadní referenci pro planetární vědu, ale také řeší dlouholetý problém: předchozí souřadnicové systémy založené na zastaralých periodách rotace se rychle staly nepřesnými, což znemožnilo sledování magnetických pólů Uranu v čase,“ vysvětluje Laurent Lamy. „Díky tomuto novému systému zeměpisných délek můžeme nyní porovnávat pozorování polárních září za téměř 40 let a dokonce plánovat nadcházející mise k Uranu.“

Tento průlom byl možný díky dlouhodobému sledování Uranu vesmírným teleskopem HST. Po více než deset let HST pravidelně pozoroval jeho polární záře v ultrafialovém světle, což vědcům umožnilo sledovat polohu magnetických pólů pomocí modelů magnetického pole.

Polární záře na Uranu v roce 2022
Credit: ESA/Hubble, NASA, L. Lamy, L. Sromovsky

Hubbleova nepřetržitá pozorování byla klíčová,“ říká Lamy. „Bez tohoto množství dat by nebylo možné detekovat periodický signál s takovou přesností, jaké jsme dosáhli.“

Na rozdíl od polárních září na Zemi, Jupiteru nebo Saturnu se polární záře na Uranu chovají jedinečným a nepředvídatelným způsobem. Je to způsobeno silně skloněným magnetickým polem planety, které je výrazně posunuto od její rotační osy. Získané poznatky nejenže pomáhají astronomům pochopit vlastnosti magnetosféry Uranu, ale také poskytují důležité informace pro budoucí mise.

Tato zjištění připravují půdu pro další studie, které prohloubí naše znalosti o jedné z nejzáhadnějších planet Sluneční soustavy. Díky své schopnosti sledovat nebeská tělesa po celá desetiletí zůstává Hubbleův vesmírný dalekohled nepostradatelným nástrojem planetární vědy a připravuje půdu pro další éru výzkumu Uranu.

Zdroj: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2025/04/Hubble_helps_determine_Uranus_rotation_rate_with_unprecedented_precision a https://phys.org/news/2025-04-hubble-uranus-rotation-unprecedented-precision.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz