Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » HST našel v raném vesmíru více černých děr, než se očekávalo

HST našel v raném vesmíru více černých děr, než se očekávalo

24.09.2024
Hubbleovo ultra hluboké pole HUDF
Credit: NASA, ESA, S. Beckwith (STScI) a tým HUDF

Hubbleovo ultra hluboké pole HUDF (Hubble Ultra-Deep Field) obsahující téměř 10 000 galaxií je nejhlubším snímkem vesmíru ve viditelném světle. Snímek vyžadoval 800 expozic pořízených během 400 oběhů HST kolem Země. Celková doba expozice byla 11,3 dne, pořízená byla mezi 24. zářím 2003 a 16. lednem 2004.

S pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu HST našel mezinárodní tým výzkumníků pod vedením vědců z katedry astronomie Stockholmské univerzity více černých děr v raném vesmíru, než bylo dříve hlášeno. Nový výsledek může vědcům pomoci pochopit, jak byly supermasivní černé díry vytvořeny.

V současné době vědci nemají úplný obrázek o tom, jak se první černé díry vytvořily krátce po Velkém třesku. Je známo, že supermasivní černé díry, které mohou mít hmotnost více než miliardu Sluncí, existují v centru několika galaxií již méně než miliardu let po Velkém třesku.

Mnoho z těchto objektů se zdá být masivnější, než jsme si původně mysleli, že by mohly být v tak raných dobách – buď se zformovaly již velmi hmotné, nebo rostly extrémně rychle,“ řekla Alice Youngová, doktorandka ze Stockholmské univerzity a spoluautorka studie publikované v The Astrophysical Journal Letters.

Nový snímek Hubbleova ultra hlubokého pole
s vyznačením polohy supermasivní černé díry
Credit: NASA, ESA, Matthew Hayes
(Stockholmská univerzita)

Na obrázku vpravo je nový snímek Hubbleova ultra hlubokého pole. První hloubkové zobrazení pole bylo provedeno pomocí HST v roce 2004. Stejné pole průzkumu bylo znovu pozorováno HST o několik let později a poté bylo znovu zobrazeno v roce 2023. Porovnáním blízkých infračervených expozic kamerou Hubble Wide Field Camera 3 (WFC3) pořízených v roce 2009 a 2012 astronomové v roce 2023 našli důkazy pro mihotající se supermasivní černé díry v srdcích raných galaxií. Jeden příklad je znázorněn jako jasný objekt ve vloženém obrázku. Některé supermasivní černé díry nepohlcují okolní materiál neustále, ale nárazově a „prskají“, takže jejich jas bliká. To lze zjistit porovnáním snímků HUDF pořízených v různých epochách. Průzkum zjistil více černých děr, než se předpokládalo.

Černé díry hrají velmi důležitou roli v životním cyklu všech galaxií, ale existují velké nejistoty v našem chápání toho, jak se galaxie vyvíjejí. Aby vědci získali úplný obrázek o souvislosti mezi vývojem galaxií a černých děr, použili HST k průzkumu, kolik černých děr existuje mezi populací slabých galaxií, když byl vesmír starý jen několik procent svého současného věku.

Počáteční pozorování zkoumané oblasti znovu po několika letech vyfotografoval HST. To týmu umožnilo měřit změny jasnosti galaxií. Tyto variace jsou výmluvným znakem černých děr. Tým identifikoval více černých děr, než bylo dříve nalezeno jinými metodami.

Nové výsledky pozorování naznačují, že některé černé díry pravděpodobně vznikly kolapsem hmotných hvězd během první miliardy let kosmického času. Tyto typy hvězd mohou ve vesmíru existovat pouze ve velmi raných dobách, protože hvězdy pozdější generace jsou „znečištěny“ zbytky hvězd, které již zemřely. Mezi další alternativy pro tvorbu černých děr patří kolabující plynná mračna, splynutí hvězd v masivních kupách a „prapůvodní“ černé díry, které se vytvořily (fyzikálně spekulativními mechanismy) v prvních několika sekundách po Velkém třesku. S těmito novými informacemi o formování černých děr lze sestavit přesnější modely formování galaxií.

Mechanismus formování raných černých děr je důležitou součástí skládačky evoluce galaxií,“ řekl Matthew Hayes z katedry astronomie Stockholmské univerzity a hlavní autor studie. „Spolu s modely růstu černých děr lze nyní výpočty vývoje galaxií postavit na fyzikálně motivovanější základ s přesným schématem toho, jak černé díry vznikly z kolapsu hmotných hvězd.“

Astronomové také provádějí pozorování pomocí kosmického dalekohledu NASA James Webb Space Telescope (JWST), aby hledali galaktické černé díry, které se vytvořily brzy po Velkém třesku, aby pochopili, jak byly masivní a kde se nacházely.

Zdroj: https://science.nasa.gov/missions/hubble/nasas-hubble-finds-more-black-holes-than-expected-in-the-early-universe/ a https://scitechdaily.com/the-big-bangs-dark-legacy-revealed-by-hubble-unexpected-black-holes/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz