Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Gravitační čočkování odhaluje jemnou strukturu temné hmoty

Gravitační čočkování odhaluje jemnou strukturu temné hmoty

22.11.2023

Tým výzkumníků využil gravitační čočku systému MG J0414+0534, pozorovanou pomocí soustavy radioteleskopů ALMA, k mapování distribuce temné hmoty v bezprecedentních podrobnostech, čímž potvrdil teorie studené temné hmoty a připravil půdu pro další objevy o dominantní, ale nepolapitelné složce vesmíru. Nový výzkum odhalil rozložení temné hmoty v dosud neviděných detailech až do měřítka 30 000 světelných let. Pozorované fluktuace poskytují lepší vymezení povahy temné hmoty. Na úvodním obrázku je vypočtené rozložení temné hmoty znázorněno oranžově; světlejší oblasti indikují vyšší koncentrace temné hmoty. Modrobílou barvou jsou vyznačeny obrazy vzdáleného kvasaru vytvořené gravitační čočkou.

Záhadná temná hmota tvoří většinu hmoty ve vesmíru. Temná hmota (též skrytá hmota) je neviditelná a dává o sobě vědět pouze prostřednictvím svých gravitačních účinků. Temná hmota nebyla nikdy izolována v laboratoři, takže výzkumníci se při jejím studiu musí spoléhat pouze na „přírodní experimenty“.

Gravitační čočka jako přirozený experiment
Jedním z typů přírodních experimentů je gravitační čočka. Někdy zcela náhodou budou dva objekty v různých vzdálenostech ve vesmíru ležet ve stejné linii viditelnosti při pohledu ze Země. Když k tomu dojde, prostorové zakřivení způsobené hmotou kolem objektu v popředí působí jako čočka, ohýbá dráhu světla z objektu v pozadí a vytváří čočkový obraz. Je však obtížné dosáhnout vysokého rozlišení pro detekci shluků temné hmoty, které jsou méně hmotné než galaxie v přirozených experimentech, takže přesná povaha temné hmoty byla obtížně vymezena.

Koncepční schéma systému gravitační čočky
MG J0414+0534

Na publikovaném obrázku je koncepční schéma systému gravitační čočky MG J0414+0534. Temná hmota v mezigalaktickém prostoru je zobrazena oranžově. Plné čáry ukazují skutečné dráhy rádiových vln, které jsou ohýbány gravitací. Tečkované čáry znázorňují zdánlivé polohy obrazů kvasaru pozorované pomocí gravitační čočky.

Tým japonských vědců pod vedením profesora Kaiki Taro Inoue z Kindai University použil radioteleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) ke studiu systému gravitační čočky známé jako MG J0414+0534 ve směru souhvězdí Býka. V tomto systému vytvořil objekt v popředí ne jeden, ale čtyři obrazy objektu v pozadí díky gravitačnímu působení masivní galaxie působící na světlo. S pomocí ohybového efektu a jejich nové metody analýzy dat byl tým schopen detekovat fluktuace v distribuci temné hmoty podél linie viditelnosti ve vyšším rozlišení než kdykoli předtím, až do rozsahu 30 000 světelných let.

Nová omezení poskytovaná pozorovanou distribucí jsou v souladu s modely pro pomalu se pohybující nebo „studené“ částice temné hmoty. V budoucnu tým plánuje další pozorování.

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-clarity-gravitational-lensing-reveals-the-fine-fabric-of-dark-matter/ a https://www.almaobservatory.org/en/press-releases/alma-uncovers-fine-scale-fluctuations-in-universes-dark-matter/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz