Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Již po tomto víkendu nás čeká maximum jednoho z nejspolehlivějších meteorických rojů roku. V případě jasného počasí tento roj pozorovatele nikdy nezklame a potěší je spoustou jasných bolidů (meteory jasnější než Venuše). Podmínky budou letos ideální, jejich pozorování totiž nebude rušit Měsíc, který bude jen pár dní po novu. Geminidy jsou aktivní přibližně od 4. do 17. prosince.
Maximum letos nastane 14. prosince v 18 UT (19h SEČ). ZHR (zenitální korigovaná frekvence) je 120 meteorů.Radiant roje (bod na obloze, ze kterého meteory jakoby vylétávají) se nachází v souhvězdí Blíženců poblíž jasných hvězd – Castora a Polluxe. Geminidy patří spíše k pomalejším meteorům, vstupní rychlost částic vstupujících do atmosféry je kolem 34 km/s.
Za mateřské těleso Geminid je považována planetka 3200 Phaeton, což je mezi silnými roji unikátní. Toto těleso bylo objeveno až v roce 1983, když astronomové S. Green a J.K.Davies pozorovali rychle se pohybující asteroid v souhvězdí Draka. Po prvních orbitálních výpočtech vyjádřil stanovisko F. Whipple, že by tento asteroid mohl souviset s rojem Geminid, jelikož se pohybuje po dráze téměř totožné s rojem Geminid. To bylo poprvé co byl asteroid spojen s nějakým meteorickým rojem.
Pro Geminidy jsou typické velmi jasné meteory, tzv. bolidy. Je to způsobené tím, že dráha asteroidu je v přísluní blíže ke Slunci než planeta Merkur, tím pádem jsou i částice roje více ovlivňovány teplem a jsou díky tomu ochuzeny o některé chemické prvky. To možná vysvětluje příčinu tolika bolidů u tohoto roje. V blízkosti Slunce totiž lépe odolávají větší a pevnější kusy, které pak vstupují hlouběji do atmosféry Země.
Tento „nejspolehlivější“ roj tady však nebude pravděpodobně navždy. Na oběžnou dráhu Geminid mají vliv dvě planety, Země a Jupiter. Jejich gravitační vliv je natolik velký, že v průběhu let dochází k přesunu průsečíku drah Geminid a Země. Tím se vysvětluje to, že se v 19. a 20. století hodinová frekvence zvyšovala. Avšak i to, že v tomto století bude naopak činnost klesat až nakonec vymizí. Dráhy roje a Země se totiž již neprotnou. První přišel s touto teorií český astronom Miroslav Plavec z Prahy. Podle posledních výpočtů se konec aktivity předpokladáavšak až v roce 2140.
Při pozorování Geminid se nám může stát, že uvidíme až 2x více meteorů než při letních Perseidách. Přesto není roj tak známý jako právě Perseidy. Proč tomu tak? Zatímco Perseidy létají v srpnu, tedy v prázdninovém měsíci, Geminidy mají maximum v prosinci, kdy nejsou přece jenom tak vhodné podmínky pro pozorování, zejména z důvodu špatného počasí nebo velké zimy. Laická veřejnost se také v tuto dobu zabývá spíše blížícími se Vánočními svátky než meteory.
Pro jeho pozorování je tedy nutné se připravit a nepodcenit teplé oblečení. Také je nutné si najít vhodné pozorovací místo, které nebude rušené světelným znečištěním.
Nejlepší noc pro pozorování bude z pondělí na úterý, tedy z 14. na 15. prosince. Roj se však vyplatí pozorovat pár dní před i po maximu.
Zdroj: http://www.imo.net
autor: Sylvie Gorková