Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Fotoperličky (4) ... update 1.12.09

Fotoperličky (4) ... update 1.12.09

26.11.2009

Dění na obloze je neopakovatelné a denně vám může přinést úžasné zážitky. Nemít včera večer při sobě fotoaparát, asi bych vám nemohl přiblížit mé překvapení nad tím, co všechno se může odehrát během jednoho obyčejného listopadového večera.

Západ Slunce se koncem listopadu odehrává nad nedalekými kopci. Přitom nám Slunce svítí přímo do oken kanceláře a tak máme vždy 'lístky do první řady'. Listopad je ale obvykle poměrně chudý na pěkné Slunečné dny, ale 25.11. 2009 byl výjimkou. Nad Valašskem bylo krásně jasno.

 


Slunce toho dne zapadalo v místě s řídkým lesem, přes který paprsky světla prosvěcovaly. Už tento okamžik předznamenal neobvyklé dění na obloze, které následovalo po celý tento večer. Jakmile se Slunce ztratilo za obzorem začala obloha nabírat růžový odstín, což je vždy známka něčeho výjimečného.


Když Slunce sestoupilo hlouběji pod obzor, byl na opačné straně nad severovýchodním obzorem pozorovatelný výrazný tmavý stín Země a narůžovělý Venušin pás, který způsobuje odrazem paprsků zapadajícího Slunce od částic ve ještě osvětlované vysoké atmosféře.


Největším překvapením tohoto večera však bylo něco jiného. Jak Slunce zapadalo hlouběji a hlouběji, obloha nad severozápadem se postupně rozdělila na růžovou část (ještě osvětlovanou) a modrou, kde již byl jen Zemský stín a tedy počínající noc. Navíc se toto rozdělení nápadně měnilo s e změnou úhlu, pod kterým paprsky atmosférou procházely.

Krátce po západu Slunce ještě na nesetmělé obloze (16:37) bylo možné vysoko nad obzorem sledovat také přelet mezinárodní kosmické stanice ISS následovaní raketoplánem Atlantis jen asi 2° od sebe. Další přelet v 18:14 byl již nízko nad obzorem, přesto jsme společně s návštěvníky večerního pozorování obě kosmické lodi pozorovali.

Krátce před 21h začala krásný jasný večer narušovat vysoká oblačnost, jakmile zakryla Měsíc, bylo jasné, že se dá čekat další neobvyklý úkaz – halo kolem Měsíce. Bylo pozorovatelné asi půl hodiny a bylo neobvykle nápadné.

 

Snímky ve větším rozlišení naleznete v naší fotogalerii.

Doplněno 1.12. 2009: O příčinách úžasného soumraku, který je popsán na předchozích řádcích jsem se neodvažoval spakulovat, ale podle článku, zveřejněného na serveru astro.cz, byl příčinou tohoto jevu prach ze Sahary ve vysokých vrstvách atmosféry.

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz