Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V průběhu měsíce října můžeme v ranních hodinách sledovat zajímavé divadlo, vzájemné úkazy planet Venuše, Saturn a Merkur.
Dne 8. října ráno došlo k přiblížení Merkuru k Saturnu na vzdálenost 20’ a Venuše vše „sledovala“ nedaleko, jen 5,5°. Seskupení se nám podařilo zaznamenat. Na obrázku vlevo vidíte trojici jasných bodů, vpravo nahoře sa nachází nejjasnější Venuše. Ve spodní části (výřez) jsou zachyceny planety Saturn (vpravo) a Merkur.
Snímek s větším rozlišením (a další záběry, které zatím nebyly zveřejněny) jsou k nahlédnutí v naší fotogalerii, v nově založené sekci Fotoperličky 2009.
Samotný astronomický úkaz byl "vyšperkován" velmi zajímavým vzhledem oblohy při svítání, který je zdokumentován na druhém "zenitálně -panoramatickém" snímku. Záběr byl složen z dvojice fotografií a celé zorné pole přesahuje v delší straně 120° přes nadhlavník - zenit. Měsíc vpravo nahoře se v tomto okamžiku nacházel 120° od východního obzoru.
Velmi zajímavé přiblíření nastane 13. října 2009, kdy se Venuše a Saturn budou nacházet jen 36' od sebe (o něco dále než odpovídá úhlovému průměru Měsíce). Zatímco planetu Saturn naleznete vlevo od Venuše, 57' napravo od ní budete moci v malém dalekohledu spatřit poměrně jasnou hvězdu beta Virgini (3,8 mag).
Dne 16. října doplní jasnou dvojici Venuše-Saturn mladý Měsíc. Celá seéri končí 18. října, kdy se Merkur ztratí ve sluneční záři.
Podrobnosti o průběhu této série zajímavých vzájemných úkazů najdete na serveru astro.cz v článku Petra Horálka ("Tanec" planet na říjnové ranní obloze)
autor: Jiří Srba