Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Fotografie pravděpodobné exoplanety

Fotografie pravděpodobné exoplanety

17.09.2008

Astronomové pořídili fotografii planety, která obíhá kolem hvězdy podobné Slunci. Pracovníci University of Toronto použili k pozorování dalekohled Gemini North o průměru 8 m (Mauna Kea, Havajské ostrovy) k pořízení fotografií mladé hvězdy 1RXS J160929.1-210524, která se nachází ve vzdálenosti 500 světelných let od Země a pravděpodobného průvodce této hvězdy (na obrázku v červeném kroužku).

Pořídili také spektrum objektů za účelem potvrzení původu hvězdného průvodce, jehož hmotnost 8krát převyšuje hmotnost planety Jupiter. Vzdálenost mezi hvězdou a jejím průvodcem byla určena na 330 astronomických jednotek – AU (to znamená, že vzdálenost průvodce od hvězdy je 330krát větší než vzdálenost Země od Slunce). Pro porovnání: nejvzdálenější planeta v naší Sluneční soustavě – Neptun – obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti 30 AU. Pozorovaná hvězda má hmotnost srovnatelnou se Sluncem, je však podstatně mladší.

Toto je první případ, kdy můžeme přímo pozorovat těleso planetárních rozměrů, pravděpodobně obíhající kolem hvězdy podobné Slunci,“ říká David Lafrenicre, hlavní autor článku pro časopis Astrophysical Journal Letters. „Jestliže se nám podaří potvrdit, že toto těleso je opravdu gravitačně svázáno s pozorovanou hvězdou, pak učiníme velký krok vpřed.“

Doposud se astronomům podařilo přímo vyfotografovat tělesa planetárních rozměrů mimo Sluneční soustavu pouze v ojedinělých případech. Buď se však jednalo o tělesa volně putující mezihvězdným prostorem (tzn. že neobíhají kolem hvězdy), nebo se jednalo o planety obíhající kolem tzv. hnědých trpaslíků, což jsou málo hmotné a velmi slabě svítící objekty. Díky jejich malé jasnosti lze u nich přítomnost planetárních průvodců snáze objevit.

Při pozorování pomocí dalekohledu Gemini North byl využit systém tzv. adaptivní optiky, což velkou měrou snižuje deformace obrazu, způsobené turbulencemi v zemské atmosféře. Pořízená spektra podezřelého objektu v oboru infračerveného záření vydala svědectví, že se jedná o velmi studený objekt, a tudíž se nemůže jednat o hvězdu. Bylo rovněž zjištěno, že se jedná o velmi mladý objekt malé hmotnosti, ležící ve stejné vzdálenosti od Země jako hvězda 1RXS J160929.1-210524.

Odhadovaná teplota průvodce hvězdy je přibližně 1500 °C, což je mnohonásobně více v porovnání s teplotou na povrchu nám dobře známé planety Jupiter. Na Jupiteru bychom naměřili zhruba -110 °C. Nově objevené těleso planetárních rozměrů obíhá kolem mladé hvězdy spektrálního typu K 7, jejíž hmotnost dosahuje 85 % hmotnosti Slunce. Povrchová teplota hvězdy je zhruba 3790 °C (teplota na povrchu Slunce je přibližně 5500 °C), průměr dosahuje 1,35 průměru Slunce. Velikost planetárního průvodce o hmotnosti 8krát vyšší než hmotnost Jupitera byla určena na 0,171 průměru Slunce, tj. na 238 000 km (průměr planety Jupiter je 142 000 km).

Pozorování, které vedlo k tomuto objevu, je součástí průzkumu hvězdné asociace více než 85 hvězd v souhvězdí Štíra, což je seskupení mladých hvězd, které se zformovaly asi před 5 milióny roků. Vysoká rozlišovací schopnost dalekohledu díky systému adaptivní optiky umožnila odhalit různé typy průvodců těchto hvězd: jsou jimi hvězdy, hnědí trpaslíci a tělesa planetárních rozměrů.

Další výzkumy by měly přinést definitivní odpověď na otázku, zda vyfotografovaný průvodce skutečně obíhá kolem jasnější hvězdy (zda se pouze nepromítá do její blízkosti) či zda nebyl gravitačně vyhozen z oběžné dráhy kolem mateřské hvězdy.

Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/news/n0809/15planet/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz