Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Extrémní místo na Zemi, které je zcela bez života

Extrémní místo na Zemi, které je zcela bez života

14.12.2019

Překyselená, přesolená a horká jsou jezera v geotermální oblasti Dallol v Etiopii. Navzdory přítomnosti kapalné vody tento mimořádně extrémní systém neumožňuje rozvoj života, jak vyplývá z nejnovější studie. Živí tvorové, obzvláště mikroorganismy, mají sice překvapující schopnost adaptovat se na většinu extrémních podmínek na naší planetě, avšak stále jsou zde místa, kde se život nevyskytuje. Evropští vědci potvrdili absenci mikrobiálního života v horkých, přesolených a překyselených jezerech v geotermální oblasti Dallol v Etiopii.

Pekelná krajina v oblasti Dallol, která se nachází v etiopské proláklině Danakil, se rozprostírá v místě vulkanického kráteru plného soli, odkud vyvěrají toxické plyny a vařící voda uprostřed intenzivní hydrotermální aktivity. Jedná se o jedno z nejvíce vyprahlých prostředí na Zemi. Denní teploty zde v zimě mohou překročit 45 °C a jsou zde četná přesolená a překyselená jezera s hodnotami pH, které mohou být dokonce záporné.

Nedávná studie publikovaná v Scientific Reports poukázala, že určité mikroorganismy se mohou vyvíjet v těchto mimořádně extrémních prostředích (která jsou současně velmi horká, slaná a kyselá). To vedlo autory k představení tohoto místa jako příklad hranic, které ještě mohou život podporovat, a dokonce jej navrhnout jako pozemský analog mladého Marsu.

Avšak nyní tým odborníků z Francie a ze Španělska, jehož vedoucím byl biolog Lopez Garcia z French National Centre for Scientific Research (CNRS), publikoval 28. 10. 2019 článek v časopise Nature Ecology & Evolution, který dospěl k jiným závěrům. Podle těchto výzkumníků se v jezerech s extrémními podmínkami v oblasti Dallol nevyskytuje vůbec žádný život.

Na základě analýzy mnohem většího množství vzorků než v předcházejících případech s náležitou kontrolou, aby nedošlo k jejich kontaminaci, a na základě správně kalibrované metodiky jsme ověřili, že žádný mikrobiální život neexistuje v těchto slaných, horkých a překyselených jezerech, ani v přilehlých slaných jezerech bohatých na hořčík,“ zdůrazňuje Lopez Garcia.

Co zde může existovat, je velká rozmanitost halofilních archaeí (což je typ primitivních mikroorganismů milujících soli) vyskytujících se na poušti a v solných kaňonech v okolí hydrotermálních míst,“ vysvětlují biologové, „avšak vůbec žádné se nevyskytují v překyselených a přesolených jezírkách, ani v tzv. Černých a Žlutých jezerech v oblasti Dallol, která překypují hořčíkem. A to všechno navzdory skutečnosti, že mikrobiální znečištění je v této oblasti z důvodu silných větrů a vysokého počtu návštěvníků velmi intenzivní.“

Ke stejným závěrům výzkumníci dospěli i při použití odlišných studijních metod.

Zdroj: https://scitechdaily.com/scientists-find-a-place-on-earth-so-extreme-there-is-no-life/ a https://www.universetoday.com/144161/finally-scientists-find-a-place-on-earth-with-liquid-water-but-no-life/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz