Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Exoplaneta o velikosti Země byla nalezena poblíž ultrachladného červeného trpaslíka

Exoplaneta o velikosti Země byla nalezena poblíž ultrachladného červeného trpaslíka

08.06.2024

Ultrachladné trpasličí hvězdy jsou rozšířené ve slunečním sousedství. Nicméně jejich extrémně nízká jasnost ponechala jejich planetární populaci do značné míry neprozkoumanou a dosud bylo zjištěno, že pouze jedna z nich, TRAPPIST-1, hostí tranzitující planetární systém. Astronomové s projektem SPECULOOS (Search for Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) nyní detekovali planetu velikosti Země na 17hodinové oběžné dráze kolem blízké trpasličí hvězdy SPECULOOS-3.

SPECULOOS-3 je trpasličí hvězda spektrálního typu M6,5 nacházející se 55 světelných let daleko v souhvězdí Labutě. Hvězda známá také jako LSPM J2049+3336 a TIC 230741378 má méně než poloviční teplotu vzhledem ke Slunci, je také desetkrát méně hmotná a stokrát méně svítivá.

Navrhli jsme SPECULOOS speciálně pro pozorování blízkých ultrachladných trpasličích hvězd při hledání kamenných planet, které se hodí k podrobným studiím,“ řekl Michaël Gillon, astronom z univerzity v Liège. „V roce 2017 náš prototyp SPECULOOS pomocí dalekohledu TRAPPIST objevil slavný systém TRAPPIST-1 složený ze sedmi planet o velikosti Země, z nichž několik je potenciálně obyvatelných. Tohle byl skvělý začátek!

Nově objevená exoplaneta, nazvaná SPECULOOS-3b, oběhne svou mateřskou hvězdu jednou za 17 hodin. Mimozemský svět je pravděpodobně slapově uzamčen, takže jeho denní strana je vždy obrácena ke hvězdě, která má průměrnou teplotu kolem 2600 stupňů Celsia.

Díky své krátké oběžné dráze dostává SPECULOOS-3b několikrát více energie než Země od Slunce, a proto je doslova bombardována vysokoenergetickým zářením.

SPECULOOS-3b má prakticky stejnou velikost jako naše domovská planeta,“ řekl Michaël Gillon. „Rok, tedy oběh kolem hvězdy, trvá kolem 17 hodin. Dny a noci by naopak nikdy neměly skončit. Věříme, že planeta se otáčí synchronně, takže ke hvězdě je vždy obrácena stejná strana, stejně jako Měsíc vůči Zemi. Na druhou stranu by noční polokoule byla uzamčena v nekonečné temnotě.“

Objev planety SPECULOOS-3b ukazuje, že naše celosvětová síť funguje dobře a je připravena detekovat ještě více kamenných světů obíhajících kolem hvězd o velmi nízké hmotnosti,“ řekl profesor Amaury Triaud z University of Birmingham. „Zatímco ultrachladné trpasličí hvězdy jsou chladnější a menší než naše Slunce, jejich životnost je více než stokrát delší – kolem 100 miliard let – a očekává se, že budou posledními hvězdami, které ve vesmíru ještě budou zářit.“ Tato dlouhá životnost by mohla nabídnout příležitost k rozvoji mimozemského života na obíhajících planetách.

Malá velikost ultrachladných trpaslíků usnadňuje detekci malých planet,“ řekli astronomové z University of Birmingham. „SPECULOOS-3b je speciální v tom, že jeho hvězdné a planetární vlastnosti z něj dělají optimální cíl pro Webbův teleskop, který je schopen získat informace o složení hornin, které tvoří jeho povrch.“

Studie byla publikována v časopise Nature Astronomy.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/earth-sized-exoplanet-ultracool-red-dwarf-12934.html a https://scitechdaily.com/new-earth-sized-planet-discovered-orbiting-a-star-that-will-live-100-billion-years/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz