Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Exoplaneta KOI-5Ab má svůj domov u tří sluncí

Exoplaneta KOI-5Ab má svůj domov u tří sluncí

20.01.2021

Několik let po detekci exoplanety KOI-5Ab astronomové zjistili, že obíhá v trojhvězdném asymetrickém systému. Krátce po tom, co družice NASA s názvem Kepler zahájila svoji činnost v roce 2009, byla identifikována planeta velikosti Neptunu. S názvem KOI-5Ab exoplaneta, která se stala druhou planetou objevenou touto misí, byla nakonec zapomenuta, jak Kepler zveřejňoval více a více nových planet. Na konci jeho mise v roce 2018 bylo objeveno ohromných 2 394 exoplanet, tj. planet obíhajících kolem jiných hvězd než Slunce, a kromě toho dalších 2 366 kandidátů na exoplanety, včetně KOI-5Ab.

Nyní David Ciardi, vědecký šéf NASA’s Exoplanet Science Institute (NExScI) umístěného na Caltech’s IPAC, říká, že „KOI-5Ab byla znovu oživená před smrtí“ díky novým pozorováním pomocí družice NASA s názvem TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

KOI-5Ab spadla ze stolu a byla zapomenuta,“ říká David Ciardi, který představil výsledky na virtuálním setkání Americké astronomické společnosti AAS. V roce 2014 David Ciardi a další astronomové využili W. M. Keck Observatory in Hawaii, Caltech’s Palomar Observatory poblíž San Diego a Gemini North in Hawaii a prokázali, že exoplaneta KOI-5Ab obíhá kolem hvězdy, která je součástí trojhvězdného systému KOI-5. Avšak nebyli si jisti, jestli soustava KOI-5 opravdu hostí planetu nebo jestli byl pozorován pouze klamný signál od jedné či dvou dalších hvězd.

Následně v roce 2018 družice TESS pokročila kupředu. Podobně jako Kepler, i družice TESS hledala blikání ve světle hvězdy, které se objevovalo, když planeta přecházela před kotoučkem hvězdy (nastal tzv. tranzit). TESS sledovala část zorného pole pozorovaného Keplerem, včetně systému KOI-5. Zcela jistě TESS také identifikovala KOI-5Ab jako kandidáta na exoplanetu (s označením TOI-1241b). TESS podobně jako Kepler zjistila, že planeta oběhne mateřskou hvězdu zhruba jednou za 5 dnů. Avšak v tomto okamžiku nebylo stále ještě jasné, jestli je existence planety reálná.

Myslel jsem si, ´nezapomeň na tento cíl´,“ říká David Ciardi po shlédnutí dat z družice TESS. Tenkrát se vrátil zpět a znovu analyzoval veškerá data, včetně těch z California Planet Search, kde je vedoucím Andrew Howard, profesor astronomie na Caltech. California Planet Search používá pozemní teleskopy včetně Keckova dalekohledu k pátrání po prozrazujících kolísáních v jasnosti hvězdy, ke kterým dochází, když planeta obíhá kolem ní a uplatňuje svoji gravitační přitažlivost.

Pokud by se družice TESS nedívala na planetu opakovaně, já bych se nikdy nevrátil zpět a neudělal všechnu tuto detektivní práci,“ říká David Ciardi.

Hvězdný systém KOI-5 se skládá ze tří hvězd na obrázku označených písmeny A, B a C. Hvězdy A a B obíhají navzájem kolem sebe v periodě 30 roků. Hvězda C vykoná jeden oběh kolem dvojice AB jednou za 400 roků. Soustava je domovem exoplanety KOI-5Ab, která byla objevena a popsána družicemi NASA Kepler a TESS, společně s pozemními teleskopy. KOI-5Ab má poloviční hmotnost Saturnu a kolem mateřské Slunci podobné hvězdy A oběhne přibližně jednou za 5 dnů. Rovina její oběžné dráhy je skloněna o 50 stupňů vůči oběžné rovině hvězd A a B. Astronomové mají podezření, že tato vychýlená dráha byla způsobena hvězdou B, která gravitačně ovlivňovala planetu v průběhu jejího vývoje, čímž došlo k naklánění její dráhy a způsobilo to její migraci směrem k mateřské hvězdě.

Soustava KOI-5 se nachází ve vzdálenosti 1 800 světelných roků od Země a její poloha se promítá do souhvězdí Labutě.

Zdroj: https://scitechdaily.com/a-tale-of-planetary-resurrection-in-a-triple-star-system-with-a-skewed-configuration/ a http://www.sci-news.com/astronomy/sub-saturn-exoplanet-koi-5ab-09259.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz