Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Evropská kosmická agentura ESA uvedla, že start jejího vesmírného dalekohledu Euclid je naplánován 1. července 2023 a zahájí tak misi, která má objasnit tajemství temné hmoty a temné energie. Mise odstartuje na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX z Cape Canaveral na Floridě. Euclid měl původně v plánu letět do vesmíru na ruské raketě Sojuz, ale loni Moskva v reakci na sankce kvůli invazi na Ukrajinu své nosné rakety stáhla. ESA byla nucena se obrátit na svého rivala SpaceX, americkou společnost miliardáře Elona Muska, aby zahájila misi v hodnotě 1,4 miliardy eur.
Dvoutunový dalekohled Euclid, který je 4,7 metru vysoký a 3,5 metru široký, se připojí k dalšímu vesmírnému dalekohledu Jamese Webba na stabilním místě 1,5 milionu kilometrů od Země, v tzv. libračním bodě L2 soustavy Slunce-Země. Odtud družice Euclid vytvoří 3D mapu vesmíru zahrnující dvě miliardy galaxií na více než třetině oblohy.
Euklidův pohled dosáhne do vzdálenosti 10 miliard světelných let. Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá světlu ze vzdálených hvězd, aby dosáhlo Země, znamená to, že nahlédneme 10 miliard let zpět do kosmické minulosti.
Mise umožní vědcům rekonstruovat historii 13,8 miliardy let starého vesmíru prostřednictvím „výseků času“, řekl astrofyzik Yannick Mellier. Hlavním cílem dalekohledu Euklid je lépe porozumět temné hmotě a temné energii, které dohromady tvoří 95 procent vesmíru. Existence obou zůstává zcela teoretická – i když je také nezbytná pro vědce k vytvoření fungujícího porozumění vesmíru. Temná hmota je neviditelná, její existence je odvozena z pohybu objektů ovlivněných její gravitační silou. Temná energie je název pro neznámou sílu způsobující zrychlené rozpínání vesmíru.
Neočekává se, že by dalekohled Euclid identifikoval skutečnou povahu těchto temných záhad, ale astronomové doufají, že jeho bezprecedentní pohled na vesmír vrhne nové světlo na to, jak působí a jak se vyvíjejí v průběhu času. Očekává se, že první snímky z družice Euclid se rychle objeví, jakmile v říjnu začnou vědecké operace, ale vědcům to bude trvat déle, kdy se budou probírat obrovským množstvím dat.
Zdroj: https://phys.org/news/2023-06-europe-euclid-space-telescope-july.html a https://phys.org/news/2023-06-space-telescope-dark-energy-july.html
autor: František Martinek