Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
ESO dostane darem planetárium a návštěvnické centrum, které vyroste v areálu ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova (Německo). Nové zařízení bude velkolepou výkladní skříní astronomie určenou široké veřejnosti. Projekt se stane skutečností díky nadaci Klause Tschira, která nabídla uhrazení veškerých stavebních nákladů.
ESO přijala dar, který ji nabídla nadace Klause Tschira (Klaus Tschira Stiftung) – financování stavby nového planetária a návštěvnického centra v areálu ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova (Německo). Nové centrum bylo navrženo tak, aby inspirovalo návštěvníky k pohledu na hvězdnou oblohu a naučilo je vnímat význam astronomie i její vliv na každodenní život. Činnost nového zařízení bude financována v rámci provozních nákladů ESO.
Nadace Klause Tschira je nezisková organizace, kterou založil fyzik Klaus Tschira v roce 1995. Jejím cílem je podpora projektů v oblasti přírodních věd, počítačových věd a matematiky. Zvláštní důraz pak klade na podporu vzdělávání a popularizaci v rámci těchto vědních oborů.
Nové zařízení nabídne návštěvníkům působivé představení toho nejlepšího z obecné astronomie, ale také přiblíží vědecké výsledky, projekty a průlomové technologické počiny ESO. Veškeré materiály budou k dispozici v angličtině a němčině.
Architektonický návrh nové budovy je unikátní. Centrum bude připomínat dvojhvězdný systém, v němž dochází k přenosu hmoty z jedné složky na druhou. Tento proces vede k explozi supernovy a dal také jméno celému zařízení: ESO Supernova. Dizajn této překrásné zaoblené budovy vymyslel sám Klaus Tschira s pomocí architektonické firmy Bernhardt + Partner z Darmstadtu (Německo).
Toto centrum se stane sesterským zařízením Domu astronomie (Haus der Astronomie), centra pro astronomické vzdělávání a popularizaci v Heidelbergu (Německo), které bylo založeno v roce 2008 pod hlavičkou Společnosti Maxe Plancka pro pokroky vědy ( ) a Nadace Klause Tschira.
Centrum Supernova nabídne zážitky, které si návštěvníci zapamatují – díky planetáriu typu full-dome využívajícímu nejmodernější technologie a téměř dvěma tisícům metrům čtverečním stálých i dočasných výstav. Další zasedací prostory budou hostit rozmanité přednášky, worshopy a konference. Navíc je plánována výstavba pozorovatelny pro veřejnost, kterou budou dobrovolně provozovat astronomové a inženýři ESO.
„Astronomie je fascinující a inspirativní věda. A já jsem hrdý, že jsem mohl přispět ke sdílení radosti z astronomie mezi lidmi celého světa,“ říká Klaus Tschira, výkonný ředitel nadace.
„Doufáme, že toto centrum bude zářit opravdu jako super-jasná nová hvězda a pomůže vzbudit nadšení a zaujetí pro astronomii po celém světě,“ říká Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO.
Centrum je naplánováno tak, aby splňovalo zásady udržitelnosti v environmentálních, ekonomických, sociokulturních i funkčních aspektech celého projektu, stejně jako použité technologie, procesy a celý prostor.
Ředitelství ESO se nachází ve výzkumném centru v Garchingu, asi 15 kilometrů severně od Mnichova. Jedná se o jeden z největších výzkumných a studijních komplexů v Německu, který slouží 6 tisícům zaměstnanců a 13 tisícům studentů. Je to rovněž základna pro největší část Technické univerzity v Mnichově, několik institutů Společnosti Maxe Plancka, Universitu Ludwiga Maximiliana, Bavorskou akademii věd a řadu dalších renomovaných institucí a společností.
Projekt je založen na záměru, který vznikl ve spolupráci ESO a Institutu teoretických studií v Heidelbergu (HITS) – výzkumného institutu Nadace Klause Tschira. Stavební práce by měly být zahájeny v roce 2014.
Další informace
ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz
Richard Hook; ESO, Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org
Renate Ries; Klaus Tschira Stiftung, Media and Communication; Heidelberg, Germany; Tel.: +49 6221 533 102; Email: renate.ries@klaus-tschira-stiftung.de
Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org
Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1349. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.