Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » ESO a Chile podepsaly dohodu o E-ELT

ESO a Chile podepsaly dohodu o E-ELT

15.10.2011

ESO 039/11 tisková zpráva

Chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno a generální ředitel ESO Tim de Zeeuw dnes slavnostně podepsali dohodu týkající se plánovaného dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Smlouva mezi ESO a Chilskou vládou obsahuje darování pozemků pro výstavbu teleskopu, stejně jako dlouhodobou koncesi na vytvoření přilehlého ochranného pásma a vyjádření podpory Chilské vlády zřízení observatoře E-ELT.

Dalekohled E-ELT se zrcadlem ‘třídy 40 m’ bývá označován jako ‘největší oko hledící na oblohu’. V březnu 2010 ESO vybrala pro budoucí umístění teleskopu horu Cerro Armazones v oblasti Antofagasta v Chile. Nový dalekohled bude integrován k observatoři Paranal, která již dnes hostí dalekohled ESO/VLT, interferometr VLTI a další přehlídkové teleskopy. Cerro Paranal je vzdáleno jen asi 20 km od Cerro Armazones a obě lokality tedy mohou sdílet stejnou infrastrukturu.

Tato smlouva reprezentuje další významný příspěvek k vědecké a technologické spolupráci mezi Chile a ESO, která začala v roce 1963 podepsáním první dohody. ESO a Chile dosud spolupracovaly na mnoha společných astronomických projektech se zaměřením na přístrojovou techniku a technologie, stejně jako při vzdělávání vědeckých pracovníku, inženýrů a techniků, s cílem o další rozvoj astronomických schopností a povědomí v Chile, která dnes představuje jednu ze světově nejvýznamnějších astronomických oblastí. 

Tato smlouva umožňuje postavit dalekohled E-ELT jako součást systému VLT. Dále významně zvyšuje naši angažovanost a spolupráci s chilskou společností, a otevře možnosti dalších velkých objevů a technologického vývoje,” říká generální ředitel ESO Tim de Zeeuw.

Smlouva obsahuje darování 189 km2 pozemků kolem Cerro Armazones pro umístění dalekohledu E-ELT a padesátiletou koncesi vztahující se k okolním pozemkům o rozloze dalších 362 km2, která by měla observatoř ochránit před světelným znečištěním a těžební činností. Se současnými 719 km2 kolem hory Cerro Paranal dosahuje chráněná plocha kolem komplexu Paranal–Armazones rozlohy 1270 km2.

Chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno řekl: “Chile má nejčistější oblohu na Zemi a hostí nejdůležitější centra astronomických pozorování. Je to součást našeho bohatství a náš příspěvek celému lidstvu. Přítomnost ESO a projekt E-ELT na našem území jsou důležitou ukázkou zájmu Chile na propagaci technologií a vědy.”

Chilská vláda se rovněž zavázala poskytnout podporu v oblasti infrastruktury - jako je údržba komunikací spojujících observatoře s městem Antofagasta, pomoc při napojení observatoře Paranal na národní elektrické sítě či pomoc při hledání možností zásobování z obnovitelných zdrojů energie.  

Výměnou ESO navýšila dohodnutý 10% podíl pozorovacího času pro návrhy podané Chilskými astronomy. Nejméně tři čtvrtiny tohoto času budou alokovány pro návrhy zaslané chilskými astronomy ve spolupráci s vědci z ostatních členských států ESO. Což by mělo podpořit mezinárodní spolupráci, která je v případě mega-projektu takových rozměrů zásadní.    

Dalekohled E-ELT je dosud nejambicióznějším projektem ESO. Při plánovaném zahájení práce na počátku příštího desetiletí se E-ELT bude muset vypořádat s těmi nejtěžšími vědeckými úkoly současnosti. Jeho cílem je řada pozoruhodných prvenství, jako vystopování planet podobných Zemi obíhajících v zónách života kolem jiných hvězd, kde by mohl existovat život.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3143; Cell: +56 9 98 95 81 25
Email: mtarengh@eso.org

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49-89-3200-6761; Cell: +49-173-3872-621; Email: lars@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz