Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » ESA zveřejnilal první snímek z povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko

ESA zveřejnilal první snímek z povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko

13.11.2014

Po dlouhých měsících očekávání a příprav se včera podařila dlouho očekávaná událost. Datum 12. listopadu 2014 se tím zapsalo do historie dobývání kosmického prostoru. Poprvé totiž přistálo lidmi vyrobené těleso na povrchu komety. Včera kolem 16:30 našeho času totiž přistávací modul Philae ze sondy Rosetta usedl na jádro komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko.

 

 

 

 

Teď máme k dispozici první snímek, který byl pořízen ze vzdálenosti asi 3 km s rozlišením na povrchu asi 3 metry na pixel. Snímek pořídila z modulu Philae kamera ROLIS (Rosetta Lander Imaging Systém). Sonda Rosetta uvolnila modul Philae někdy kolem 10:07 našeho času, potom následoval sedm hodin dlouhý sestup bez pohonu či navádění. Po přistání však nevystřelila poutací harpuna. ESA dokonce vydala zprávu, že Philae přistál třikrát. Po prvním přistání si totiž ještě dvakrát „poskočil“. Tyto zprávy budou ještě ovšem v nejbližší době potvrzené. Místo, kde sonda nyní skončila není tak vhodné jako to vybrané. Také se zdá, že je modul nakloněný. Další fotky a informace zatím však nejsou zveřejněné. Pravděpodobně tak nastane dnes, tedy 13. listopadu 2014 po 14h našeho času, kdy bude probíhat tisková konference. 

První snímek povrchu komety. Snímek je složen ze dvou záběrů. 



Přistávací modul by měl nyní 2,5 dne provádět vědecký výzkum a odeslat na Zemi mnoho snímků a dat. Pokud sluneční svit umožní slunečním panelům dobít baterie, taky by modul Philae mohl provést na kometě ještě rozsáhlejší výzkum. Přistáním modulu na kometě mise nekončí. Hlavní mise Philae je plánována do března 2015 a mise Rosetty až do prosince 2015. 

autor: Sylvie Gorková


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz