Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Po dlouhých měsících očekávání a příprav se včera podařila dlouho očekávaná událost. Datum 12. listopadu 2014 se tím zapsalo do historie dobývání kosmického prostoru. Poprvé totiž přistálo lidmi vyrobené těleso na povrchu komety. Včera kolem 16:30 našeho času totiž přistávací modul Philae ze sondy Rosetta usedl na jádro komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko.
Teď máme k dispozici první snímek, který byl pořízen ze vzdálenosti asi 3 km s rozlišením na povrchu asi 3 metry na pixel. Snímek pořídila z modulu Philae kamera ROLIS (Rosetta Lander Imaging Systém). Sonda Rosetta uvolnila modul Philae někdy kolem 10:07 našeho času, potom následoval sedm hodin dlouhý sestup bez pohonu či navádění. Po přistání však nevystřelila poutací harpuna. ESA dokonce vydala zprávu, že Philae přistál třikrát. Po prvním přistání si totiž ještě dvakrát „poskočil“. Tyto zprávy budou ještě ovšem v nejbližší době potvrzené. Místo, kde sonda nyní skončila není tak vhodné jako to vybrané. Také se zdá, že je modul nakloněný. Další fotky a informace zatím však nejsou zveřejněné. Pravděpodobně tak nastane dnes, tedy 13. listopadu 2014 po 14h našeho času, kdy bude probíhat tisková konference.
První snímek povrchu komety. Snímek je složen ze dvou záběrů.
Přistávací modul by měl nyní 2,5 dne provádět vědecký výzkum a odeslat na Zemi mnoho snímků a dat. Pokud sluneční svit umožní slunečním panelům dobít baterie, taky by modul Philae mohl provést na kometě ještě rozsáhlejší výzkum. Přistáním modulu na kometě mise nekončí. Hlavní mise Philae je plánována do března 2015 a mise Rosetty až do prosince 2015.
autor: Sylvie Gorková