Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
V posledních několika dnech navštívila observatoř ESO/Paranal řada delegací zástupců evropských států. Do jižní Ameriky zavítali představitelé na společný summit Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) a Evropské unie (EU). Setkání se uskutečnilo ve dnech 22. – 28. ledna 2013 a stalo se největší akcí svého druhu, jakou kdy Chile organizovala. ESO se na oficiálních návštěvách představitelů podílela významnou měrou a byla to pro ni mimořádná příležitost, jak před zraky zástupců členských států prezentovat svou práci a zařízení.
Během jednoho týdne navštívilo prostory ESO v Chile několik vysoce postavených zástupců Evropy. Mezi nimi: prezident Evropské komise José Manuel Barroso; prezident Rady Evropské unie Herman Van Rompuy; vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku baronka Catherine Ashtonová; ministr zahraničí Švédska Carl Bildt; evropský komisař pro obchod Karel De Gucht a ředitelka britské kanceláře pro zahraničí a Commonwealth v Jižní Americe Kate Smithová.
Na summit přijalo pozvání jednašedesát zástupců států a vlád z Latinské Ameriky, Karibiku a Evropské Unie v doprovodu řady dalších ministrů a reprezentantů. Úkolem setkání bylo založit strategickou alianci pro udržitelný rozvoj a vytvořit schéma pro politickou, ekonomickou a energetickou integraci.
Observatoř ESO/Paranal ležící v nadmořské výšce 2 635 m v Chilské poušti Atacama nezávisle navštívili José Manuel Barroso a Herman Van Rompuy. Oba měli příležitost si prohlédnout celou observatoř v doprovodu Generálního ředitele ESO Tima de Zeeuwa a obdivovat čtveřici 8,2 m dalekohledů VLT, nejvyspělejší teleskopy na světě pro viditelnou a infračervenou oblast. Rovněž navštívili oceněný kancelářský a ubytovací komplex observatoře Paranal – budovu Residencia.
José Manuel Barroso vyjádřil vděčnost za možnost navštívit observatoř ESO/Paranal, když řekl: „Byla to velká příležitost k návštěvě tohoto unikátního místa a poprvé spatřit plody spolupráce mnoha evropských států na poli astronomie. Objevování hranic vědy a hlubší poznání vesmíru má pro nás trvalý význam. Jako Evropan jsem hrdý na to, jak jsme se zhostili tohoto náročného úkolu.“
Herman Van Rompuy v průběhu své návštěvy prohlásil: „Tyto výjimečné teleskopy jsou poctou evropským vědcům a průmyslu, ale také efektivní spolupráci členských států ESO a hostící země Chile. Observatoř Paranal je symbolem touhy lidstva po poznání a mezinárodní spolupráci.“
Generální ředitel ESO Tim de Zeeuw návštěvu komentoval slovy: „Jsme poctěni, že můžeme přivítat vedoucí představitele Evropské unie i dalších států zde na Paranalu a prezentovat jim svou práci. ESO je zářným příkladem toho, jak spolupráce mnoha lidí z různých zemí s odlišným kulturním dědictvím přivedla astronomii jednotlivých členských států a Chile na vedoucí pozici ve výzkumu vesmíru v celosvětovém měřítku.“
Rovněž v průběhu tohoto týdne navštívila observatoř ESO/Paranal také Catherine Ashtononová, vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, společně s ministrem zahraničních věcí Švédska Carlem Bildtem.
Zástupce ESO v Chile Massimo Tarenghi k tomu říká: „Jsme vděční za dlouhodobou podporu ze strany našich evropských členských států a rovněž chilské vlády, které nám umožňují nejen dělat tady v Chile špičkovou vědu pomocí dalekohledů VLT, ale dokonce plánovat stavbu nového největšího teleskopu světa E-ELT.“
Kanceláře ESO ve městě Santiago, odkud je práce ESO v Chile koordinována, navíc navštívila Kate Smith, ředitelka britské kanceláře pro zahraničí a Commonwealth v Jižní Americe.
ESO rovněž dostala příležitost představit část své práce přímo na summitu CELAC-EU, který se konal v kongresovém centru Espacio Riesco v Santiagu. Hvězdy mající představovat hvězdnou oblohu severního Chile se objevily také na logu celého setkání, které bylo navrženo na základě práce renomovaného chilského sochaře Maria Irarrázabala. K výzdobě vybraného prostoru byla použita výstava ‚ESO – úchvatný vesmír‘ (ESO’s Awesome Universe) připravená u příležitosti oslav 50. výročí založení ESO v roce 2012, a také snímky kosmických objektů pořízené dalekohledy ESO, které jsou jinak vystaveny v prezidentském paláci v Santiagu.
Další informace
ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz
Lars Lindberg Christensen; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49-89-3200-6761; Mobil: +49-173-3872-621; Email: lars@eso.org
Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel.: +56 2 463 3143; Email: mtarengh@eso.org
Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1305. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.