Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Dánský korunní pár navštívil observatoř Paranal

Dánský korunní pár navštívil observatoř Paranal

15.03.2013

ESO 014/13 tisková zpráva

Dne 14. března 2013 zavítal na observatoř Paranal v rámci své oficiální návštěvy v Chile dánský korunní princ Frederik se svou manželkou, princeznou Mary. V doprovodu generálního ředitele ESO Tima de Zeeuw měl korunní pár možnost prohlédnout si toto unikátní astronomické zařízení.

Dánský korunní princ se svou ženou zavítali na observatoř Paranal v rámci oficiální návštěvy v Chile. Observatoř se nachází asi 130 kilometrů jižně od města Antofagasta, v srdci pouště Atacama, jednoho z nejsušších míst na světě. V nadmořské výšce 2635 metrů, na vrcholu hory Cerro Paranal, se  nachází čtveřice dalekohledů VLT (Very Large Telescope), nejvyspělejší optický teleskop na světě, určený k astronomickému výzkumu. 

Po příjezdu uvítal korunního prince Frederika a princeznu Mary generální ředitel ESO Tim de Zeeuw, který jim rovněž představil špičkový vědecký výzkum ESO. Korunní pár v doprovodu dánského ministra zahraničí Villy Søvndala a dánského velvyslance v Chile Larse Steena Nielsena si poté prohlédl celou observatoř. Nejprve navštívili architektonicky ceněný obytný komplex Residencia, a poté si prohlédli samotné dalekohledy na vrcholku hory Cerro Paranal. Na platformě systému dalekohledů VLT večer sledovali úchvatný západ Slunce, což je speciální každodenní tradice obslužného personálu observatoře před zahájením noční služby.     
 
Při své návštěvě korunní princ Frederik řekl: „Je to příjemné hovořit z takto mimořádného místa a zároveň na půdě špičkového světového vědeckého zařízení. Byl zde udělán opravdu pořádný kus práce. Jako Dánové jsme hrdí, že na tomto úsilí máme také svůj podíl.“

Generální ředitel ESO k tomu dodal: „Je pro nás ctí přijmout na půdě observatoře korunní pár a představit jim naši práci. Dánsko je dlouhodobým a významným členským státem ESO, rád bych využil této příležitosti a poděkoval princi a princezně jménem ESO za trvalou silnou dánskou podporu našeho společného programu. Obzvláště jsem potěšen, že tato návštěva se uskutečňuje právě v době, kdy Dánsko podniká poslední důležité kroky, aby se připojilo i k programu dalekohledu E-ELT.“

Korunní pár strávil na Paranalu noc. Po večeři se proto vydal ven, aby se kochal krásnou hvězdnou oblohou pomocí 50cm dalekohledu, který připravil a obsluhoval Stephane Guisard, optický inženýr na ESO. Dvojice dánských pracovníků ESO – hlavní poradce pro mezinárodní vztahy Claus Madsen a vedoucí Oddělení pro vzdělávání a popularizaci Lars Lindberg Christensen – darovala královskému páru podepsané kopie dvou publikací k 50. výročí ESO, jichž jsou autory. 

Dánsko se v roce 1967 stalo první zemí, která se připojila k původní pětici zakládajících států ESO (Belgii, Francii, Německu, Nizozemí a Švédku) a od té doby výrazně přispělo k významným objevům v rámci ESO (viz Dánské zapojení v ESO).

 

Zdroj

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Lars Lindberg Christensen; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49-89-3200-6761; Mobil: +49-173-3872-621; Email: lars@eso.org

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel.: +56 2 463 3143; Email: mtarengh@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1314. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz