Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Čínští vědci dokončili studii 6metrového vesmírného dalekohledu k nalezení obyvatelných exoplanet

Čínští vědci dokončili studii 6metrového vesmírného dalekohledu k nalezení obyvatelných exoplanet

03.08.2023

Ve vesmíru jsme objevili již více než 5 400 exoplanet. Tyto světy sahají od horkých jupiterů, kteří těsně obíhají kolem svých hvězd, přes teplé oceánské světy až po studené plynné obry. I když víme, že tam jsou, moc toho o nich nevíme. Charakteristiky, jako je hmotnost a velikost, jsou poměrně snadno měřitelné, ale jiné vlastnosti, jako je teplota a složení atmosféry, to už je větší oříšek. Další generace dalekohledů se tedy pokusí zachytit tyto informace, včetně jednoho navrhovaného dalekohledu od Čínského národního úřadu pro vesmír.

Navrhovaný čínský kosmický dalekohled, známý jako mise Tianlin, by měl mít primární zrcadlo o průměru 6 metrů. To je zhruba velikost primárního zrcadla Webbova vesmírného dalekohledu. Cílem observatoře Tianlin bude studovat atmosféry potenciálně obyvatelných světů velikosti Země.

Je velmi obtížné studovat atmosféry vzdálených planet. Existuje jen několik případů exoplanet, které můžeme vidět přímo, a to jsou velcí plynní obři daleko od své hvězdy. Ještě jsme byli schopni vidět světy o velikosti Země dostatečně blízko k jejich hvězdě, aby byly v obyvatelné zóně. To nutně neznamená, že nemůžeme studovat jejich atmosféry, jen to musíme udělat nepřímo.

Jedním ze způsobů je, podívat se na spektrum světla z hvězdy, když planeta prochází před hvězdou. Planeta blokuje část světla hvězdy, a pokud má atmosféru, bude také blokovat část světla. Ale atmosféra bude blokovat pouze určité vlnové délky světla. Studiem světla absorbovaného atmosférou můžeme porozumět složení atmosféry, jako je přítomnost vodní páry nebo kyslíku. To je extrémně obtížné, protože jen nejmenší část světla hvězd projde atmosférou a dostane se k nám.

Návrh kosmického teleskopu Tainlin má jiný přístup. Namísto čekání, až planeta projde před svou hvězdou, by dalekohled Tainlin využíval koronograf. Toto je malá bariéra v zorném poli dalekohledu, která blokuje světlo hvězdy. Ke studiu atmosféry Slunce byly poprvé použity koronografy, které fungovaly jako jakési umělé zatmění Slunce. Blokováním přímého světla z hvězdy by mohl Tainlin lépe zachytit světlo z obíhajících planet. I kdyby byla planeta příliš malá na to, aby ji bylo možné zobrazit, mohl by Tainlin zachytit její spektrum.

Jak bylo nastíněno v nedávném dokumentu, mise Tainlin by mohla být připravena ke startu během příštích 10-15 let s náležitým financováním a mohla by během své pětileté mise pozorovat stovky světů podobných Zemi. Na základě simulací by mohla mise Tainlin pozorovat molekuly, jako je voda, kyslík, metan a dokonce i chlorofyl. Dohromady by to mohlo potvrdit přítomnost života na exoplanetách.

Návrh je stále ještě v rané fázi a existuje mnoho dalších plánovaných misí, jako je mise LUVIOR od NASA a mise PLATO a ARIEL Evropské kosmické agentury. Tento závod ve výzkumu exoplanet se chystá objevit nové Země a možná i mimozemský život. S Tainlinem Čína doufá, že jí zajistí, že se účastní závodu také.

Zdroj: https://www.universetoday.com/162595/chinese-scientists-complete-a-concept-study-for-a-6-meter-space-telescope-to-find-habitable-exoplanets/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz