Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Ve vesmíru jsme objevili již více než 5 400 exoplanet. Tyto světy sahají od horkých jupiterů, kteří těsně obíhají kolem svých hvězd, přes teplé oceánské světy až po studené plynné obry. I když víme, že tam jsou, moc toho o nich nevíme. Charakteristiky, jako je hmotnost a velikost, jsou poměrně snadno měřitelné, ale jiné vlastnosti, jako je teplota a složení atmosféry, to už je větší oříšek. Další generace dalekohledů se tedy pokusí zachytit tyto informace, včetně jednoho navrhovaného dalekohledu od Čínského národního úřadu pro vesmír.
Navrhovaný čínský kosmický dalekohled, známý jako mise Tianlin, by měl mít primární zrcadlo o průměru 6 metrů. To je zhruba velikost primárního zrcadla Webbova vesmírného dalekohledu. Cílem observatoře Tianlin bude studovat atmosféry potenciálně obyvatelných světů velikosti Země.
Je velmi obtížné studovat atmosféry vzdálených planet. Existuje jen několik případů exoplanet, které můžeme vidět přímo, a to jsou velcí plynní obři daleko od své hvězdy. Ještě jsme byli schopni vidět světy o velikosti Země dostatečně blízko k jejich hvězdě, aby byly v obyvatelné zóně. To nutně neznamená, že nemůžeme studovat jejich atmosféry, jen to musíme udělat nepřímo.
Jedním ze způsobů je, podívat se na spektrum světla z hvězdy, když planeta prochází před hvězdou. Planeta blokuje část světla hvězdy, a pokud má atmosféru, bude také blokovat část světla. Ale atmosféra bude blokovat pouze určité vlnové délky světla. Studiem světla absorbovaného atmosférou můžeme porozumět složení atmosféry, jako je přítomnost vodní páry nebo kyslíku. To je extrémně obtížné, protože jen nejmenší část světla hvězd projde atmosférou a dostane se k nám.
Návrh kosmického teleskopu Tainlin má jiný přístup. Namísto čekání, až planeta projde před svou hvězdou, by dalekohled Tainlin využíval koronograf. Toto je malá bariéra v zorném poli dalekohledu, která blokuje světlo hvězdy. Ke studiu atmosféry Slunce byly poprvé použity koronografy, které fungovaly jako jakési umělé zatmění Slunce. Blokováním přímého světla z hvězdy by mohl Tainlin lépe zachytit světlo z obíhajících planet. I kdyby byla planeta příliš malá na to, aby ji bylo možné zobrazit, mohl by Tainlin zachytit její spektrum.
Jak bylo nastíněno v nedávném dokumentu, mise Tainlin by mohla být připravena ke startu během příštích 10-15 let s náležitým financováním a mohla by během své pětileté mise pozorovat stovky světů podobných Zemi. Na základě simulací by mohla mise Tainlin pozorovat molekuly, jako je voda, kyslík, metan a dokonce i chlorofyl. Dohromady by to mohlo potvrdit přítomnost života na exoplanetách.
Návrh je stále ještě v rané fázi a existuje mnoho dalších plánovaných misí, jako je mise LUVIOR od NASA a mise PLATO a ARIEL Evropské kosmické agentury. Tento závod ve výzkumu exoplanet se chystá objevit nové Země a možná i mimozemský život. S Tainlinem Čína doufá, že jí zajistí, že se účastní závodu také.
autor: František Martinek