Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Cesta kolem světa za 80 dalekohledy

Cesta kolem světa za 80 dalekohledy

31.03.2009

ESO 013/09 tisková zpráva

Cestovní kancelář ESO vás zve na astronomický 'výlet kolem světa za 80 velkými dalekohledy'

Dne 3. dubna 2009 v 11 hodin dopoledne bude zahájen unikátní čtyřiadvacetihodinový přímý přenos s názvem 'Cesta kolem světa za osmdesáti dalekohledy', který divákům umožní v průběhu jednoho dne 'navštívit' některé z nejvyspělejších astronomických dalekohledů na Zemi i mimo ni. Poprvé v historii se tolik velkých observatoří spojilo v rámci jednoho projektu určeného široké veřejnosti. Internetové vysílání organizuje ESO v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 (IYA 2009). 

Diváci budou moci spatřit nejnovější snímky vesmíru, zjistit, co zkoumají observatoře v jejich rodné zemi či na druhém konci světa, sami pokládat otázky a odhalit, co astronomové právě dělají v daném okamžiku. Projektu se z těch nejznámějších zúčastní tyto observatoře: chilské La Silla i Paranal (s dalekohledy VLT), havajské Gemini North a Keck (USA), Anglo-australský teleskop na Kanárských ostrovech, Jihoafrický velký dalekohled (SALT), Hubbleův kosmický dalekohled (HST), orbitální observatoře XMM-Newton a Integral. A to zdaleka není vše. Program zavede přihlížející na každý kontinent planety Země včetně Antarktidy!
  
Centrem celého přenosu bude řídící středisko ESO v Garchingu poblíž Mnichova (Německo). Jeho živé internetové vysílání zajistí Ustream.tv. Každý, kdo má ve svém počítači nainstalován internetový prohlížeč podporující Adobe Flash, bude moci program zdarma sledovat na adrese www.100hoursofastronomy.org. A nejen to. Kdo bude chtít, může se stát součástí pořadu jednoduše zasláním vzkazu nebo otázky. Softwareový přehrávač s přenosem můžete bez dalších povolení umístit třeba i na své stránky. Televizní stanice, internetové portály nebo vědecká centra mohou využít také přenosu s vysokou kvalitou. Zástupci médií budou moci po předchozí dohodě natočit reportáž či  rozhovor s členy týmu takříkajíc 'na frontové linii'.     

'Cesta kolem světa za osmdesáti dalekohledy' je jednou z klíčových událostí stěžejního projektu Mezinárodního roku astronomie 2009 nazvaného '100 hodin astronomie' (100 Hours of Astronomy =100HA). V rámci 100HA se uskuteční na 1500 jednotlivých akcí ve 130 zemích světa. Projekt tak aspiruje na post té největší události určené k popularizaci jedné vědní disciplíny, jaká kdy byla zorganizována a uskuteční se od 2. do 5. dubna 2009. Tato celosvětová slavnost potrvá čtyři dny a noci v kuse. Je složena z řady nejrůznějších aktivit, jejichž cílem je zapojení široké veřejnosti. Během těchto čtyř dní si lidé z celé planety budou předávat své zkušeností a zážitky ze sledování hvězdné oblohy. Pro mnohé to bude vůbec prví příležitost spatřit nebeské divy prostřednictvím dalekohledu, pro jiné možnost předat své zkušenosti i nadšení a poodhalit závoj tajemství vesmíru milionům párů mladých nedočkavých očí.

Astronomové pracující v řídícím středisku ESO v Garchingu nechtějí zůstat pozadu za světem. Společně s kolegy z organizace Excellence Cluster Universe zorganizují na místní úrovni setkání, při kterém se s veřejností podělí o svůj pohled na vesmír.
  
Observatoře ESO v Chile se k projektu 100HA připojí také, a to hned celou řadou programů. V hlavním obchodním středisku městečka Antofagasta bude otevřena výstava fotografií oblohy, pořízených astrofotografy z celého světa i místními amatérskými pozorovateli. V poušti v okolí města bude ve spolupráci s univerzitou v Santiagu (UCN) zorganizována řada pozorování pro veřejnost. V Santiagu bude ke shlédnutí řada různých programů od přednášek, přes noční pozorování oblohy, až po interaktivní výstavy. V městečku San Pedro de Atacama instalují pracovníci projektu ALMA nafukovací planetárium, a podobně jako v Santiagu budou veřejnosti nabízeny i další programy.  
 

Zdroj

 
Více informací

ESO, Evorpská jižní observatoř, je přední evropskou mezivládní astronomickou organizací. Je podporována čtrnácti členskými státy: Rakouskem, Belgií, Českou republikou, Dánskem, Francií, Finskem, Německem, Itálií, Holandskem, Portugalskem, Španělskem, Švédskem, Švýcarskem a Velkou Británií. ESO přináší ambiciózní program zaměřený na design, konstrukci a provoz velkých pozemních observatoří, umožňujících vědcům dosáhnout nových astronomických objevů. ESO hraje také významnou úlohu na poli popularizace a organizace spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje trojici světově unikátních observatoří v chilské poušti Atacama: La Silla, Paranal a Chajnantor.

Podle organizátorů by IYA2009 měl prostřednictvím pozorování denní i noční oblohy pomoci široké veřejnosti celého světa znovu nalézt naše místo ve vesmíru, pochopit dopad základního vědeckého výzkumu včetně astronomického na náš denní život a lépe porozumět tomu, jak vědecké poznatky mohou přispět ke spravedlivější mírové společnosti.
 
Ustream.TV je platformou pro živé interaktivní video přenosy, které každému uživateli s webovou kamerou a internetovým připojením umožňují rychle a jednoduše vysílat pro takřka neomezený počet posluchačů na celém světě. Za méně než dvě minuty si každý může na Ustream vytvořit svůj vlastní televizní kanál a začít vysílat, třeba na své vlastní internetové stránce, což vám umožní oslovit  široké publikum a dále rozvinout váš potenciál.

 

Odkazy

 

Kontakty

Douglas Pierce-Price; 100 Hours of Astronomy Co-Chair; ESO ePOD, Garching, Germany; Tel.: +49 89 320 06 759; E-mail: dpiercep@eso.org
 
Gonzalo Argadona; ESO ePOD, Chile; Tel: +56 2 463 3258; E-mail: gargando@eso.org;

Pedro Russo; IAU IYA2009 Coordinator; ESO ePOD, Garching, Germany; Tel: +49 89 320 06 195; Cellular: +49 176 6110 0211; Fax: +49 89 320 23 62; E-mail: prusso@eso.org

Lars Lindberg Christensen; IAU Press Officer; ESO ePOD, Garching, Germany; Tel: +49 89 3200 6761; Cellular: +49 173 3872 62; E-mail: lars@eso.org

ESO Press Officer in Chile: Valentina Rodriguez - +56 2 463 3123 - vrodrigu@eso.org

Překlad: Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan, +420 267 103 040, suchan@astro.cz


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz