Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Černá díra zachycena při pojídání neutronové hvězdy

Černá díra zachycena při pojídání neutronové hvězdy

29.11.2021

Astronomové vůbec poprvé detekovali černé díry pohlcující neutronové hvězdy podobně jako „Pac Man“ ve známé počítačové hře, dokumentující kolizi dvou nejextrémnějších a nevyzpytatelných objektů ve vesmíru. Detektory gravitačních vln Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) na území USA a Virgo v Itálii zachytily gravitační vlny umírajících, po spirále se pohybující a nakonec kolidujících neutronové hvězdy s černou dírou; ne jednou, ale hned ve dvou případech. Výsledky byly publikovány nedávno v Astrophysical Journal Letters.

Astronomové jsou přesvědčeni, že jejich pozorování pomohou odhalit některé ze spletitých záhad vesmíru, včetně stavebních bloků hmoty a fungování vesmíru a času.

Více než 1 000 vědců bylo zapojeno do první detekce na světě, mnoho z nich bylo z Austrálie včetně Australian National University (ANU), vedoucí této metody.

Profesorka Susan Scott, spoluautorka studie se sídlem na ANU Research School of Physics in the Centre for Gravitational Astrophysics, řekla, že události nastaly zhruba před miliardami roků, avšak byly tak mohutné, že jsme stále ještě schopni i dnes pozorovat jejich gravitační vlny.

Tyto kolize otřásly vesmírem a my jsme detekovali mírné vlny, které byly vyslány a putovaly naskrz prostorem,“ říká Susan Scott. „Jednotlivé kolize nemusí zrovna přicházet zároveň ze dvou hmotných a hustých objektů. Ve skutečnosti mohou být jako Pac Man, kdy černá díra postupně polyká svého průvodce – neporušenou neutronovou hvězdu. To jsou mimořádné události a čekali jsme velmi dlouho, abychom se stali jejich svědky. Je neuvěřitelné, že se nám je nakonec podařilo zachytit.“

Jedna událost zahrnovala černou díru o hmotnosti devítinásobku hmotnosti Slunce a neutronovou hvězdu, jejíž hmotnost byla určena na dvojnásobek Slunce. Druhá událost byla způsobena kolizí černé díry 6krát hmotnější než Slunce a neutronové hvězdy s hmotností 1,5 ekvivalentu Slunce.

Grafické znázornění dvojice kolidujících
neutronových hvězd

Profesorka Susan Scott, která je rovněž vedoucí vědeckou pracovnicí na ARC Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery (OzGrav), řekla, že mezinárodní vědecký tým dříve zaregistroval mnoho jevů zahrnujících dvě kolidující černé díry, a stejně tak i dvě neutronové hvězdy, které se spojily v jeden objekt.

Nyní jsme doplnili poslední kousek skládačky prvním potvrzeným pozorováním gravitačních vln uvolněných při kolizi černé díry a neutronové hvězdy,“ říká Susan Scott. Johannes Eichholz z ANU Centre for Gravitational Astrophysics and an Associate Investigator with OzGrav k tomu dodává, že popisované dvě detekce byly registrovány 5. a 15. ledna 2020.

Tento druh detekcí je neuvěřitelně vzácný,“ říká Johannes Eichholz. „Avšak my jsme nedetekovali tyto události jednou – ale hned dvakrát v rozpětí deseti dnů. Podobné detekce zvlnění prostoru z těchto dvou událostí, ke kterým došlo o několik miliard let později, budou podle zjištění důsledně ovlivňovat naše chápání vesmíru po mnoho let.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/black-holes-detected-eating-neutron-stars-like-pac-man

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz