Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Byly analyzovány první vzorky z mise Chang'e-6 na odvrácenou stranu Měsíce

Byly analyzovány první vzorky z mise Chang'e-6 na odvrácenou stranu Měsíce

06.10.2024
Topografická mapa znázorňuje místa přistání
misí Čchang'e, Apollo a Luna
Credit: NAOC

Tým čínských vědců prozkoumal první vzorky z odvrácené strany Měsíce, které přivezla sonda Chang'e-6. Zjištění představují významný milník ve vědě a technických možnostech průzkumu Měsíce. Studie byla publikována 16. září 2024v časopise National Science Review.

Jako první vzorky odebrané z odvrácené strany Měsíce poskytnou tyto horniny jedinečnou příležitost pro výzkum Měsíce,“ uvedl profesor Li Chunlai z Národní astronomické observatoře Čínské akademie věd (NAOC), jeden z autorů této studie.

Vzorky přispívají k lepšímu pochopení několika klíčových aspektů lunární vědy, včetně raného vývoje Měsíce, proměnlivosti vulkanické činnosti mezi přivrácenou a odvrácenou stranou, historie impaktů vnitřní Sluneční soustavy, záznamů galaktické aktivity zachovaných v měsíční zvětrané vrstvě, měsíčního magnetického pole a jeho anomálií a trvání, složení a struktury měsíční kůry a pláště.

Vzorky byly získány z povrchu Měsíce pomocí vrtacích a nabíracích technik. Tým analyzoval jejich fyzikální, mineralogické, petrografické a geochemické vlastnosti. Analýza ukázala, že odebrané vzorky odrážejí směs „místního“ čedičového materiálu a „cizí“ horniny. Úlomky hornin jsou tvořeny především čedičem, brekciemi a aglutináty. Základními složkami minerálů půd jsou plagioklas, pyroxen a ilmenit, s velmi nízkým zastoupením olivínu. Měsíční půda ve vzorcích je většinou směsí místních bazaltů a nebazaltických ejekčních materiálů.

Měsíční povrch se dělí na tři velmi odlišné geochemické provincie na základě rozdílů v geochemických charakteristikách a petrologické evoluční historii. Jedná se o Procellarum KREEP (PKT), Feldspathic Highland (FHT) a South Pole-Aitken (SPAT).

Tyto místní bazalty dokumentují vulkanickou historii odvrácené strany Měsíce, zatímco nebazaltové úlomky mohou nabídnout kritický pohled na kůru měsíční vysočiny, impaktní taveniny jižního pólu-Aitkenu a potenciálně i na hluboký měsíční plášť, takže tyto vzorky jsou velmi důležité pro vědecký výzkum,“ řekl profesor Li Chunlai. „Očekává se, že tyto poznatky povedou k novým koncepcím a teoriím týkajícím se vzniku a vývoje Měsíce a zpřesní jeho využití jako interpretačního paradigmatu pro vývoj terestrických planet,“ dodal profesor Li.

Sečteme-li vzorky z šesti misí Apollo, tří misí Luna a mise Čchang'e-5, získáme celkem 382,9812 kg měsíčních vzorků. Tyto měsíční vzorky poskytly vědcům zásadní informace o vzniku a evoluční historii Měsíce. „Dopravené měsíční vzorky jsou pro planetární vědecký výzkum zásadní, protože poskytují klíčová laboratorní data, která umožňují propojit pozorování dálkového průzkumu z oběžné dráhy se skutečným povrchem,“ řekl profesor Li.

Vzorky přispěly k rozvoji hypotéz, jako je například vliv Měsíce na raný vznik Země, měsíční magmatický oceán a pozdní těžké bombardování. Tyto dřívější studie měsíčních vzorků, které byly všechny odebrány na přivrácené straně Měsíce, významně posunuly obor planetární vědy. „Samotné vzorky z přivrácené strany, bez dostatečného odběru vzorků z celého měsíčního povrchu, zejména z odvrácené strany, nemohou plně zachytit geologickou rozmanitost celého Měsíce. Toto omezení brání našemu pochopení původu a vývoje Měsíce,“ řekl profesor Li.

Vědci získali tolik potřebné vzorky z odvrácené strany Měsíce, když mise Chang'e-6 odebrala 25. června 2024 z pánve South Pole-Aitken 1 935,3 gramů měsíční horniny.

Vzorky odebrané z přivrácené strany Měsíce misemi Apollo, Luna a Chang'e-5 zahrnovaly vzorky z PKT a FHT. Dosud nebyly odebrány žádné vzorky z unikátního místa SPAT na odvrácené straně Měsíce. Vědci se domnívají, že pánev South Pole-Aitken Basin vznikla před 4,2 až 4,3 miliardami let v přednektarijském období. Jedná se o největší potvrzenou impaktní pánev ve Sluneční soustavě.

Zdroj: https://phys.org/news/2024-09-lunar-farside-samples-mission.html a https://scitechdaily.com/far-side-of-the-moon-first-analysis-of-change-6-lunar-samples/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz