Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Bolid nad střední Evropou

Bolid nad střední Evropou

04.03.2010

Dne 28.2. 2010 před půlnocí středoevropského času zazářil nad celou střední Evropou velmi jasný meteor – bolid. Přes poměrně nepříznivé počasí přicházejí zprávy o jeho pozorování z řady míst od Polska přes Českou Republiku, Slovensko až po Maďarsko. V ranních hodinách 1.3. pak byly na obloze pozorovány pozůstatky po průletu tělesa atmosférou ve formě neobvyklých oblaků.

První zprávy o neobvyklém jevu se začaly objevovat průběhu noci z 28.2. na 1.3. Většinou náhodní svědkové z oblasti středního a východního Slovenska popisovali náhlé či opakované zjasnění oblohy, které bylo po několika desítkách sekund  následováno zvukovým doprovodem (jakoby 'vzdáleným hřměním' způsobeným ale průletem tělesa atmosférou). Obloha byla ve většině případů pokryta oblačností a dosud tedy nejsou k dispozici žádná přímá pozorování (kromě velmi vzdálených stanic). Případné pozorovatele tohoto jevu vyzývám k vyplnění Formuláře hlášení bolidů na stránkách ASU AV ČR. Veškeré informace mohou být důležité při studiu tohoto konkrétního úkazu.
 
Podle údajů, které serveru meteory.sk poskytl pracovník astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově Dr. Jiří Borovička, je z detektorů jasu oblohy umístěných na celooblohových stanicích evropské bolidové sítě patrné, že se jednalo o přelet velmi jasného meteoru, který se odehrál 28.2. 2010 ve 23:24:46 SEČ. Stejně jako v případě vizuálních pozorování i stanoviště jednotlivých kamer měla většinou špatné počasí a jev tedy nebyl vyfotografován. Podle fotometrického profilu rozpadu tělesa v atmosféře získaného na základě změn jasu při jednotlivých výbuších je vysoká pravděpodobnost, že na zemi dopadlo až několik kg materiálu v podobě meteoritů. Místo dopadu je vzhledem k nedostatku informací doposud neznámé.
    
Průlet většího tělesa atmosférou za sebou může zanechat také výrazné stopy, které se objeví teprve při úsvitu s vycházejícím Sluncem. Průlet způsobí tvorbu vysoké oblačnosti tvořené ledovými krystaly, která je svým chováním a vzhledem nápadně podobná mezosférickým oblakům, která jsou pozorovatelná nad severním v okolí letního slunovratu.

Takový úkaz byl pozorovatelný také 1.3. nad ránem. Před východem Slunce mezi 5:50 – 6:20 SEČ bylo možné z Valašska asi 40° nad východním až jižním obzorem pozorovat stříbřitě modrou vysokou oblačnost s nezvyklými strukturami, která byla pozůstatkem průletu tělesa atmosférou, který se odehrál před necelými sedmi hodinami

 

Záběr pozůstatků po průletu tělesa atmosférou - stříbřitě modrá jemně strukturovaná oblaka.

 

Odkazy:

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz