Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Bolid nad střední Evropou

Bolid nad střední Evropou

04.03.2010

Dne 28.2. 2010 před půlnocí středoevropského času zazářil nad celou střední Evropou velmi jasný meteor – bolid. Přes poměrně nepříznivé počasí přicházejí zprávy o jeho pozorování z řady míst od Polska přes Českou Republiku, Slovensko až po Maďarsko. V ranních hodinách 1.3. pak byly na obloze pozorovány pozůstatky po průletu tělesa atmosférou ve formě neobvyklých oblaků.

První zprávy o neobvyklém jevu se začaly objevovat průběhu noci z 28.2. na 1.3. Většinou náhodní svědkové z oblasti středního a východního Slovenska popisovali náhlé či opakované zjasnění oblohy, které bylo po několika desítkách sekund  následováno zvukovým doprovodem (jakoby 'vzdáleným hřměním' způsobeným ale průletem tělesa atmosférou). Obloha byla ve většině případů pokryta oblačností a dosud tedy nejsou k dispozici žádná přímá pozorování (kromě velmi vzdálených stanic). Případné pozorovatele tohoto jevu vyzývám k vyplnění Formuláře hlášení bolidů na stránkách ASU AV ČR. Veškeré informace mohou být důležité při studiu tohoto konkrétního úkazu.
 
Podle údajů, které serveru meteory.sk poskytl pracovník astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově Dr. Jiří Borovička, je z detektorů jasu oblohy umístěných na celooblohových stanicích evropské bolidové sítě patrné, že se jednalo o přelet velmi jasného meteoru, který se odehrál 28.2. 2010 ve 23:24:46 SEČ. Stejně jako v případě vizuálních pozorování i stanoviště jednotlivých kamer měla většinou špatné počasí a jev tedy nebyl vyfotografován. Podle fotometrického profilu rozpadu tělesa v atmosféře získaného na základě změn jasu při jednotlivých výbuších je vysoká pravděpodobnost, že na zemi dopadlo až několik kg materiálu v podobě meteoritů. Místo dopadu je vzhledem k nedostatku informací doposud neznámé.
    
Průlet většího tělesa atmosférou za sebou může zanechat také výrazné stopy, které se objeví teprve při úsvitu s vycházejícím Sluncem. Průlet způsobí tvorbu vysoké oblačnosti tvořené ledovými krystaly, která je svým chováním a vzhledem nápadně podobná mezosférickým oblakům, která jsou pozorovatelná nad severním v okolí letního slunovratu.

Takový úkaz byl pozorovatelný také 1.3. nad ránem. Před východem Slunce mezi 5:50 – 6:20 SEČ bylo možné z Valašska asi 40° nad východním až jižním obzorem pozorovat stříbřitě modrou vysokou oblačnost s nezvyklými strukturami, která byla pozůstatkem průletu tělesa atmosférou, který se odehrál před necelými sedmi hodinami

 

Záběr pozůstatků po průletu tělesa atmosférou - stříbřitě modrá jemně strukturovaná oblaka.

 

Odkazy:

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz