Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili v Mléčné dráze gigantickou dutinu kulového tvaru

Astronomové objevili v Mléčné dráze gigantickou dutinu kulového tvaru

01.10.2021

Astronomové analyzovali 3D mapy tvarů a rozměrů blízkých molekulárních oblaků a objevili přitom mimořádně obrovskou dutinu v prostoru. Dutina tvaru koule popsaná v časopise Astrophysical Journal Letters má průměr zhruba 150 parseků – což se rovná téměř 500 světelných roků – a na obloze se nachází mezi souhvězdími Perseus a Taurus (Býk). Vědecký tým na základě dat z Center for Astrophysics, Harvard & Smithsonian věří, že se dutina zformovala v důsledku exploze pradávné supernovy zhruba před 10 milióny roků. Teď už se nerozpíná a na jejím „obalu“ bouřlivě vznikají stovky nových hvězd.

Záhadná dutina je obklopena molekulárními oblaky Perseus a Taurus – což jsou regiony ve vesmíru, kde vznikají hvězdy.

Stovky hvězd se zformovaly nebo již existovaly na povrchu této gigantické dutiny,“ říká Shmuel Bialy, postgraduální vědecký pracovník na Institute for Theory and Computation (ITC) at the Center for Astrophysics (CfA), který byl vedoucím studie. „Máme dvě teorie – buď jedna extrémní supernova explodovala v centru této bubliny a mohutnými rázovými vlnami vytlačila plyn do vnějšího prostoru, kde se zformovalo to, čemu říkáme 'Perseus-Taurus Supershell,' a nebo série relativně rychle po sobě jdoucích explozí supernov vyskytujících se v průběhu několika miliónů roků vytvořila tuto dutinu.“

Objev napovídá, že molekulární oblaka Perseus a Taurus nejsou nezávislé struktury ve vesmíru. Ale spíše se zformovaly společně ze stejné rázové vlny supernovy. „To vysvětluje, že když hmotná hvězda umírá, její supernova vytváří řetězec událostí, které mohou nakonec vést ke zrození nových hvězd,“ říká Shmuel Bialy.

3D mapy bubliny a okolních oblaků byly vytvořeny za použití nových dat z astronomické družice Gaia, vypuštěné na oběžnou dráhu Evropskou kosmickou agenturou ESA.

Přesné popisy 3D map molekulárních oblaků Perseus a Taurus a dalších blízkých oblaků byly analyzovány a výsledky publikovány 22. září 2021 v oddělené studii v časopise Astrophysical Journal. Obě studie byly vytvořeny výzkumníky Max Planck Institute for Astronomy, Německo.

Mapy představují poprvé molekulární oblaka, která byla zmapována v 3D projekci. Dřívější snímky oblaků byly omezeny pouze na dvě dimenze.

Byli jsme schopni spatřit tato oblaka po desetiletí, ale nikdy jsme neznali jejich skutečný tvar, velikost a tloušťku. Také jsme si nebyli jistí, jak daleko se oblaka nacházela,“ říká Catherine Zucker, postgraduální vědecká pracovnice CfA, která vede výzkum. Ale proč mapujeme oblaka na prvním místě?

Existuje mnoho odlišných teorií, jak se plyn sám o sobě uspořádává a formuje do hvězd,“ vysvětluje Catherine Zucker. „Astronomové testovali v minulosti tyto teoretické představy užitím počítačových simulací, avšak toto je vůbec poprvé, kdy můžeme využít skutečné pohledy – nikoliv simulace – 3D pozorování a porovnat teorii s pozorováním a zhodnotit, která teoretická práce je nejlepší.“

Zdroj: https://phys.org/news/2021-09-gigantic-cavity-space-stars.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz