Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Úžasný infračervený snímek regionu Sagittarius C odhaluje stovky tisíc hvězd poblíž středu Mléčné dráhy, který pořídil dalekohled ESO Very Large Telescope (VLT). Teleskop pořídil infračervený snímek oblasti Sagittarius C, který odhaluje bohaté pole mladých hvězd. Tento průlom poskytuje vodítko k záhadnému deficitu pozorovaných mladých hvězd v jádru Mléčné dráhy a naznačuje, že oblasti zakryté kosmickým prachem jsou pokladnicí astronomických tajemství.
Odhalení srdce Mléčné dráhy
Tento pozoruhodný infračervený snímek oblasti Sagittarius C, pořízený dalekohledem ESO Very Large Telescope (VLT) v chilské poušti Atacama, ukazuje stovky tisíc hvězd v blízkosti srdce Mléčné dráhy. Nabízí astronomům cenná vodítka při řešení kosmické záhady.
Střed Mléčné dráhy je nejaktivnější oblastí Galaxie, kde se tvoří hvězdy. Astronomové však identifikovali pouze malou část mladých hvězd, které očekávali, že najdou. Fosilní důkazy naznačují, že v nedávné minulosti vzniklo mnohem více hvězd, než je v současnosti viditelné.
Infračervený pohled: Nahlížení skrze kosmický prach
Problém spočívá v pozorování této přeplněné oblasti – hustá oblaka prachu a plynu zakrývají světlo hvězd, což ztěžuje přímé pozorování. Naštěstí infračervené přístroje, jako je kamera HAWK-I na VLT, mohou těmito kosmickými mračny proniknout a odhalit skryté hvězdy za nimi.
Přístroj HAWK-I je namontovaný na Nasmythově (bočním) portu dalekohledu. Je připojen na Yepun, teleskop číslo 4 Velmi velkého dalekohledu VLT, který se prvního světla dočkal v noci 31. července 2007. HAWK-I pokrývá přibližně 1/10 plochy Měsíce v úplňku při jedné expozici. Je jedinečně vhodný pro objevování a studium slabých objektů, jako jsou vzdálené galaxie nebo malé hvězdy a planety.
V nedávné studii Francisco Nogueras Lara, astronom z ESO v Německu, analyzoval data VLT z oblasti Sagittarius C, která je díky svému chemickému složení slibným kandidátem na hostitele nedávno vzniklých hvězd. Zjistil, že tato oblast je mnohem bohatší na mladé hvězdy než jiné oblasti v centru naší Galaxie. Pohled do podobných oblastí je nyní slibným vodítkem k nalezení dalších chybějících mladých hvězd.
Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-uncover-a-hidden-star-cluster-that-changes-everything/
autor: František Martinek