Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili rychlé rádiové záblesky, které pronikly blízkou galaxií

Astronomové objevili rychlé rádiové záblesky, které pronikly blízkou galaxií

21.04.2023

Ukázalo se, že tři nové rychlé rádiové záblesky FRB – Fast Radio Bursts – objevené teleskopem Westerbork pronikly skrz halo naší sousední galaxie Triangulum (v souhvězdí Trojúhelníku). Neviditelné elektrony v této galaxii přitom deformovaly FRB. Z ostrých, nových, živých snímků mohli astronomové poprvé odhadnout maximální počet neviditelných atomů v galaxii Triangulum.

Po modernizaci pole radioteleskopů v nizozemském Westerborku astronomové našli pět nových rychlých rádiových záblesků. Snímky dalekohledu, mnohem ostřejší, než bylo dříve možné, odhalily, že naši sousední galaxii Triangulum „prorazilo“ několik výbuchů. To umožnilo astronomům poprvé určit maximální počet jinak neviditelných atomů v této galaxii.

Rychlé rádiové výbuchy, FRB, patří mezi nejjasnější exploze ve vesmíru. Výbuchy vydávají hlavně rádiové vlny. Záblesky jsou tak silné, že je radioteleskopy dokážou detekovat i ze vzdálenosti více než čtyř miliard světelných let. To, že jsou pozorovatelné na tak obrovské vzdálenosti znamená, že výbuchy produkují obrovské množství energie. Jeden FRB vyzařuje deset miliardkrát více energie než činí roční spotřeba energie celé světové populace.

Díky této gigantické výrobě energie jsou FRB velmi zajímavé. Mnoho astronomů si myslí, že je vyzařují neutronové hvězdy. Hustota a síla magnetického pole těchto extrémně kompaktních hvězd je ve vesmíru jedinečná. Zkoumáním záblesků se astronomové snaží lépe porozumět základním vlastnostem hmoty, která tvoří vesmír. Ale studovat tyto záblesky je obtížné. Nikdo neví, kde se na obloze objeví další výbuch. A FRB trvají jen milisekundu: když mrknete, zmeškáte to.

Westerbork, osazený novými přijímači a novým superpočítačem (Apertif Radio Transient System, ARTS), nyní objevil pět nových FRB. Okamžitě také určil jejich polohu, říká hlavní řešitel Joeri van Leeuwen (ASTRON): „Nyní máme nástroj s velmi širokým zorným polem a velmi ostrým viděním. A to vše naživo. To je nové a vzrušující.“

Dříve radioteleskopy jako Westerbork detekovaly FRB jako složenýma očima mouchy. Mouchy vidí všemi směry, ale rozmazaně. Upgrade Westerborku je jako křížení očí mouchy s očima orla. Superpočítač ARTS nepřetržitě kombinuje snímky z dvanácti talířů Westerbork a vytváří ostrý obraz v masivním zorném poli. „Nemůžete si jen tak koupit komplexní elektroniku, kterou k tomu potřebujete,“ říká systémový architekt Eric Kooistra (ASTRON). „Většinu systému jsme navrhli sami, s velkým týmem. Výsledkem byl nejmodernější přístroj, jeden z nejvýkonnějších na světě.“

Astronomové chtějí pochopit, jak a proč jsou FRB tak jasné. Záblesky jsou ale zajímavé i tím, že na své cestě k Zemi pronikají skrz další galaxie. Elektrony v těchto galaxiích, normálně většinou neviditelné, zkreslují záblesky. Sledování neviditelných elektronů a jejich doprovodných atomů je důležité, protože většina hmoty ve vesmíru je temná a stále o ní víme jen málo. Dříve mohly radioteleskopy jen zhruba indikovat, kde se FRB vyskytl. Superpočítač ARTS nyní umožňuje Westerborku velmi přesně identifikovat polohu FRB. Van Leeuwen říká: „Ukázali jsme, že tři z FRB, které jsme objevili, probodly našeho souseda, galaxii Triangulum. Podařilo se nám tak poprvé spočítat, kolik neviditelných elektronů galaxie obsahuje. Fantastický výsledek.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-probes-astronomers-discover-massively-powerful-fast-radio-bursts-that-skewer-nearby-galaxy/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz