Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili dosud nejvzdálenější supernovu

Astronomové objevili dosud nejvzdálenější supernovu

26.01.2025
Na snímku z teleskopu JWST Advanced Deep
Extragalactic Survey jsou kroužky označeny přechodné
jevy, z nichž mnohé jsou supernovy
Credit: NASA, ESA, CSA, STScI, JADES Collaboration

JWST odhalil masivní hvězdu, která ukončila svůj život explozí v době, kdy byl vesmír ještě mladý. Na 245. zasedání Americké astronomické společnosti v National Harbor v Marylandu představili astronomové některé z nejnovějších a nejzajímavějších objevů vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST). Jedním z těchto objevů byla identifikace nejvzdálenější supernovy, která byla kdy potvrzena. Tyto exploze znamenají konec života masivních hvězd a k této supernově došlo v době, kdy byl vesmír ještě batoletem, přibližně 1,7 miliardy let starým.

David Coulter, postdoktorand na Space Telescope Science Institute (STScI), studoval četné snímky z programu JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES), který se zaměřuje na nejstarší galaxie a jejich charakteristiky. Coulter a jeho tým pořídili snímky s odstupem až jednoho roku pomocí kamery pro blízké infračervené záření.

Tým objevil supernovu s katalogovým označením AT2023 ADS-V a více než 80 dalších přechodných jevů (tj. objektů, jejichž svítivost se v průběhu času mění). V případě AT2023 ADS-V umožnily astronomům snímky z let 2022 a 2023 porovnat chování hvězdy v tomto intervalu.

Na snímcích jsou tři ze supernov identifikovaných
na snímcích JADES. V levém sloupci je AT2023 ADS-V
s červeným posuvem (z) 3,8, což znamená, že k ní
došlo v době, kdy byl vesmír starý 1,7 miliardy let
Credit: NASA, ESA, CSA, STScI, Christa DeCoursey
(University of Arizona), JADES Collaboration

Když masivní hvězda vyčerpá všechno své palivo pro jadernou fúzi, nerovnováha sil způsobí, že se hvězda zhroutí sama do sebe a následně exploduje směrem ven, což se klasifikuje jako supernova II. typu. Hvězdy musí mít alespoň osminásobek hmotnosti našeho Slunce, aby mohly takovou proměnou projít. V tomto případě astronomové odhadují hmotnost předchůdce AT2023 ADS-V na obrovských 20 hmotností Slunce, což je skutečný gigant.

Dávné prostředí AT2023 ADS-V obsahovalo pouze třetinu množství těžkých prvků – těch, které mají více protonů než vodík a helium – které se nacházejí v dnešním „starším“ lokálním vesmíru. Těžké prvky vznikají fúzí v jádrech masivních hvězd, které pak explodují jako supernovy a obohacují jimi vesmír.

AT2023 ADS-V je jen jedním z mnoha přechodných jevů objevených v programu JADES. „Toto je skutečně náš první vzorek toho, jak vypadá vesmír s vysokým středním posuvem pro vědu o přechodných jevech,“ uvedl člen studijního týmu Justin Pierel, rovněž z STScI, v tiskové zprávě. „Snažíme se zjistit, zda se vzdálené supernovy zásadně liší od toho, co vidíme v blízkém vesmíru, nebo zda se mu velmi podobají.“

Jistě budou objeveny i další rané hvězdné exploze. A ty nepochybně poskytnou astronomům úplnější obraz o počátcích vesmíru, kdy jednoduchost začala ustupovat složitějšímu a bohatšímu vesmíru plnému těžších prvků a nakonec vedla ke vzniku života.

Zdroj: https://www.astronomy.com/science/astronomers-find-the-most-distant-supernova-yet/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz