Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Astronomové z Breakthrough Listen (což je největší vědecko-výzkumný program zaměřený na hledání důkazů existence mimozemských civilizací) a VERITAS (Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array System) budou pátrat po pulsujících optických zdrojích světla pomocí čtyř optických reflektorů o průměru 12 metrů, které jsou umístěny na observatoři Fred Lawrence Whipple Observatory in Amado, Arizona.
VERITAS je soubor nejvýkonnějších teleskopů na světě, které jsou určeny ke studiu v oblasti vysokoenergetické astrofyziky včetně gama paprsků. Jsou schopny detekovat gama záření přicházející ze vzdáleného vesmíru a hledat extrémně krátké záblesky modrého Čerenkovova světla, které vzniká při srážkách gama záření s horními vrstvami zemské atmosféry.
Teleskopy VERITAS budou vyhledávat pulsující optické majáky s pulsy trvajícími méně než několik nanosekund. V průběhu takového časového okamžiku mohou umělé majáky snadno přezářit jakékoliv hvězdy na obloze nacházející se ve stejném směru.
Použití všech čtyř teleskopů pracujících současně umožní dosáhnout velmi efektivního rozlišení v případě falešného pozitivního pozorování.
„Když budeme pátrat po inteligentním životě mimo naši Zemi, zatím nevíme, kde existuje nebo jakým způsobem komunikuje,“ říká Yuri Milner, zakladatel iniciativy Breakthrough Initiatives. „Proto je naší strategií pozorování na mnoha místech oblohy a tolika možnými způsoby, jak jen můžeme. VERITAS tak rozšiřuje náš okruh pozorování mnohem dál.“
Astronomové budou pátrat po signaturách v podobě optických pulsů v okolí hvězd uvedených v seznamu Breakthrough Listen.
„Breakthrough Listen je již velmi výkonný, komplexní a intenzivní vyhledávací program, který byl převzat pro pátrání po signálech inteligentního života mimo naši Zemi,“ říká Andrew Siemion, astrofyzik a ředitel Berkeley SETI Research Center. „Nyní s doplněním o zařízení VERITAS můžeme registrovat rovněž novou důležitou třídu signálů: rychlé optické pulsy.“
„Optická komunikace již byla použita NASA k přenosu velmi přesných obrázků z Měsíce na Zemi, takže je zde důvod se domnívat, že pokročilá civilizace může používat zdokonalenou verzi této technologie pro mezihvězdnou komunikaci,“ říká profesor Jamie Holder z Department of Physics and the Bartol Research Institute at the University of Delaware.
„Použití velké plochy zrcadel čtyř velkých dalekohledů VERITAS nám umožní pátrat po těchto extrémně slabých optických záblescích na noční obloze, které mohou odpovídat signálům mimozemských civilizací.“
Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/veritas-extraterrestrial-civilizations-07483.html a https://breakthroughinitiatives.org/initiative/1
autor: František Martinek