Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » ALMA Residencia předána k užívání

ALMA Residencia předána k užívání

25.04.2017

ESO 013/17 tisková zpráva

Nové ubytování pro personál i návštěvníky observatoře ALMA v Chile

Nová budova ALMA Residencia, která je součástí Operačního střediska ALMA (ALMA Operations Support Facility), byla předána do užívání zástupcům Společné observatoře ALMA (Joint ALMA Observatory). Slavnostního setkání se zúčastnilo vedení observatoře ALMA a trojice zástupců participujících institucí – ESO, NAOJ a NRAO. Přítomni byli také architekti, kteří novou budovu navrhli. Budova ALMA Residencia je posledním významným stavebním příspěvkem ESO do projektu ALMA.

Předání ALMA Residencia je důležitým milníkem ve výstavbě observatoře ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Nové budova poskytuje ubytování pro zaměstnance i návštěvníky observatoře přímo v areálu Operačního střediska ALMA (ALMA Operations Support Facility, OSF), které se nachází nedaleko města San Pedro de Atacama v severním Chile, jen asi 28 km od místa, na kterém se rozkládá samotná observatoř. Za výstavbu ALMA Residencia byla zodpovědná ESO a tato budova je zároveň posledním stavebním příspěvkem, kterým se ESO na projektu ALMA podílí.

Autorem původního návrhu budovy je finská architektonická kancelář Kouvo & Partanen a pro potřeby Chilského trhu projekt upravila chilská architektonická firma Rigotti & Simunovic Arquitectos. Kontrakt na stavbu budovy ALMA Residencia získalo konsorcium AXIS LyD Construcciones Ltda složené z chilských společností Constructora L y D S.A. a Axis Desarrollos Constructivos S.A., které mají rozsáhlé zkušenosti se stavbou rezidenčních budov v náročných podmínkách severního Chile. Stavba byla oficiálně zahájena 23. února 2015.

Budova je navržena tak, aby tvar a barva vnějšího pláště tohoto významného architektonického projektu byly v souladu s topografií, prostředím a krajinou dané lokality. S ohledem na nevlídné pouštní prostředí, odlehlost lokality a potřeby personálu observatoře ALMA (střídajícího se v denních i nočních směnách) byla Residencia uzpůsobena tak, aby zajistila příjemný pobyt pracovníkům i návštěvníkům přicházejícím z celé řady států světa.

ALMA Residencia má dvě hlavní zóny: společné prostory a ubytovací komplex. Design využívá modulárního konceptu, je tedy možné v budoucnu v případě potřeby doplnit další ubytovací kapacitu. Prozatím je k dispozici 120 pokojů v šesti samostatných odděleních budovy. Společné prostory jsou vybaveny pro trávení volného času – je zde knihovna, kavárna, odpočívárna, tělocvična, bazén, sauna a dokonce prostor pro venkovní posezení. Součástí je rovněž kuchyně a rozměrná jídelna, která je schopná hostit polovinu ubytovaných najednou.

Operační středisko ALMA, kde se ALMA Residencia nachází, leží o asi 2 000 metrů níže, než samotná observatoř. ALMA se skládá z 66 vysoce přesných rádiových antén o průměru 12 m a 7 m, které pracují v milimetrovém a submilimetrovém pásmu elektromagnetického záření. Vědecká pozorování komplex zahájil na konci září 2011 a soustředí se na zkoumání stavebních kamenů hvězd, planetárních systémů, galaxií a života samotného. Umožňuje tak astronomům pátrat po odpovědích na otázky týkající se našeho kosmického původu.

 

Zdroj

 

Další informace

Astronomická observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) je mezinárodním partnerským projektem organizací ESO, NSF (US National Science Foundation) a NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s Chilskou republikou. ALMA je za členské státy financována ESO, NSF ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a NSC (National Science Council of Taiwan) a NINS ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu a KASI (Korea Astronomy and Space Science Institute) v Koreji.

Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze strany Severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), která je řízena AUI (Associated Universities, Inc.), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, plánování a provoz teleskopu ALMA.

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy, která v současnosti provozuje jedny z nejproduktivnějších pozemních astronomických observatoří světa. ESO podporuje celkem 16 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a hostící stát Chile. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a také dva další přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem na světě, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Paranalu v oblasti Cero Armazones staví ESO nový dalekohled ELT (Extremely Large Telescope), který se stane „největším okem hledícím do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Richard Hook; ESO Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz