Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK

RSS kanál pro aktuality AKA Aktuality AK

Pod závojem oranžové mlhy IINejsledovanějším měsícem posledních let je Titan – měsíc planety Saturn. Ve druhém pokračování si zrekapitulujeme některé poznatky o Titanu, získané americkou kosmickou sondou Cassini a přístroji na evropském modulu Huygens, který na povrchu Titanu přistál.
Pod závojem oranžové mlhy INejsledovanějším měsícem posledních let je Titan – měsíc planety Saturn. Někteří astronomové se domnívají, že na jeho povrch prší ze zamlžené oblohy organický materiál a vytváří zde moře kapalných uhlovodíků.
Švédsko a kosmická turistikaŠvédsko je připraveno připojit se k provozování kosmické turistiky – v roce 2012 zde zahájí provoz první kosmodrom pro starty malých soukromých kosmických dopravních prostředků společnosti Virgin Galactic.
Galaktický pletenec s hrozinkamiDalekohled ESO/VLT pořídil dosud nejlepší snímek chaoticky vyhlížející dvojice vzájemně propletených galaxií Arp 261. Kromě nich je na tomto unikátním záběru zachycena řada dalších nečekaných objektů.
Hledání dvojníka Země bude obtížnéExistuje někde v naší Galaxii dvojník planety Země? To je jedna z otázek, na niž hledáme již dlouho odpověď. Astronomové se dostávají stále blíž a blíž k objevu exoplanety velikosti Země obíhající po podobné dráze.
NASA připravuje flotilu k výzkumu VenušeNASA připraví dva atmosférické balóny, které se budou vznášet v oblacích kyseliny sírové jako součást budoucí flotily kosmických sond, jenž budou vyslány k Venuši.
Život na Zemi mohl přežít velké bombardováníMikroorganismy, žijící hluboko pod zemským povrchem, mohly přežít intenzivní bombardování planetkami, které zasáhlo Zemi před 3,9 miliardami roků – tento závěr vyplývá z nových analýz vědců.
Unikátní 3D pohled na vzdálené galaxieDíky kombinaci schopností dalekohledů ESO/VLT a Hubbleova kosmického teleskopu astronomové dostali možnost spatřit vzdálené galaxie „trojrozměrně“. Tento unikátní pohled do hlubin času pomůže pochopit proces formování galaxií.
ALMA se představuje široké veřejnostiV rámci mezinárodního roku astronomie 2009 vytvořilo ESO společně s Association of French Language Planetariums 30 minutový vzdělávacích pořad s názvem Hledání počátků vesmíru.
Nová kometa ItagakiV cirkuláři M.P.E.C. 2009-E68 vydaném 15. března 2009 byl oznámen objev nové jasné komety C/2009 E1, kterou na svých CCD snímcích, pořízených o den dříve pomocí reflektoru o průměru 0,21 m, nalezl K. Itagaki.
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz