Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
11.11.2017
Za největším vědeckým festivalem v České republice můžeme udělat pomyslnou tečku. Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. se stala již po druhé spolupracující organizací Akademie věd ČR v rámci akce s názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.
Festival vědy a techniky se odehrával od pondělí 6. 11. 2017 do soboty 11. 11. 2017. Jak probíhal týden zasvěcený vědě a technice na hvězdárně ve Valašském Meziříčí? V celém areálu hvězdárny bylo náležitě rušno. Na hvězdárnu zavítalo 995 návštěvníků.
Pro studenty a žáky místních i okolních škol měla hvězdárna připraven Festival vědy a techniky, který byl plný experimentů a přednášek. Pomocí vývěvy bylo dětem názorně předvedeno, jaké vlastnosti má kosmický prostor bez atmosféry. Na dalších názorných experimentech mohli školáci také poznat zákonitosti optických systémů a robotiky. Žáci a studenti mohli dokonce nahlédnout do oboru, kterému se doslova a do písmene otevírá budoucnost – nanotechnologie. Ukázka a odborný výklad o vlastnostech a využití tzv. kvantových teček, byla pro mnohé žáky zajímavým bonusem. V areálu hvězdárny byla žákům také prakticky předvedena tzv. Jakubova hůl, tedy historická navigační a astronomická pomůcka pro měření úhlové výšky. Jak vznikaly Karpaty? I o tomto se mohli žáci dozvědět v geoparku, který je součástí areálu hvězdárny.
V rámci Týdne vědy a techniky nebylo zapomenuto ani na širokou veřejnost. Návštěvníci si mohli vybrat z bohaté nabídky přednášek. Výběr témat přednášek, jako byly „Úsvit trpasličích planet Pluto a Ceres“, „Biologické aplikace pokročilých materiálů“, „Špicberky – chladná výspa života“, „Mimozemský život“, „Částice z hlubin vesmíru“ a „Jak zkoumáme Velký třesk“, nezklamal i náročného posluchače.
V neposlední řadě si přišly na své i rodiny s dětmi, které navštívily Den otevřených dveří a užily si program plný experimentů, pokusů, exkurzí a her.
Je na místě, abychom tímto poděkovali organizacím, bez kterých by se Týden vědy a techniky na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí, ale i ve Vsetíně, Zlíně a Uherském Hradišti, nekonal. Děkujeme za významnou finanční podporu Zlínskému kraji, Akademii věd ČR a Městu Valašské Meziříčí. Poděkování patří také Nadaci Tomáše Bati, která hvězdárně poskytla finanční příspěvek na vývěvu - didaktickou pomůcku pro experimenty v oblasti mechaniky tekutin.
Všem návštěvníkům děkujeme za přízeň a těšíme se na shledanou opět na hvězdárně.
Odkaz na reportáž v rámci akce TVaT.